06. september 2003 - 21:59Der er
57 kommentarer og 1 løsning
apache, php og mysql
jeg har installeret webserver, som jo er apache...og her følger php vist med, ik? Jeg har også installeret SQL databaseserver, og jeg går ud fra der her er tale om mysql.
Nu vil jeg gerne have opgraderet til de nyeste versioner. Jeg tænkte, at jeg da ligeså godt kunne fjerne pakkerne og så installere påny. Når jeg forsøger at fjerne webserver får jeg at vide, at pakken httpd ikke kunne findes...der er da lidt underligt, eftersom det er installeret. Har samme problem, hvis jeg forsøger at fjerne DNS server.
Men anyways...hvordan får jeg fjernet apache, mysql og php, så jeg kan installere påny...eller hvordan opgraderer jeg til de nye versioner? Jeg har downloadet nogle gz filer, som er pakket ud...men hvad nu? Jeg vil gerne have hjælp til at komme i gang, og så nogle links som jeg kan blive klogere på bagefter, når det virker.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
jeg får den her, når jeg forsøger det erik skrev aller først:
[riversen@spanden httpd-2.0.47]$ ./configure checking for chosen layout... Apache checking for working mkdir -p... yes checking build system type... i686-pc-linux-gnu checking host system type... i686-pc-linux-gnu checking target system type... i686-pc-linux-gnu
Configuring Apache Portable Runtime library ...
checking for APR... reconfig configuring package in srclib/apr now checking build system type... i686-pc-linux-gnu checking host system type... i686-pc-linux-gnu checking target system type... i686-pc-linux-gnu Configuring APR library Platform: i686-pc-linux-gnu checking for working mkdir -p... yes APR Version: 0.9.4 checking for chosen layout... apr checking for gcc... no checking for cc... no checking for cc... no checking for cl... no configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH configure failed for srclib/apr [riversen@spanden httpd-2.0.47]$ make make: *** No targets specified and no makefile found. Stop.
blot for at advare dig - hvis du fortsætter med ovenstående, så "skvadrer" du de ting, som er installeret som rpm-pakker. Jeg vil foreslå, at du ikke fortsætter med ./configure osv., men det er op til dig selv.
Allerførst: enten bruger du det software, som du allerede har installeret (apache, php, mysql osv.), og får det konfigureret - alternativt skal det afinstalleres, og du downloader en masse gz-filer og får dem kompileret og oversat.
Lige nu er du i gang med at blande ting sammen - lad være med det - det giver kun problemer.
Hvis du er tilfreds med de installerede versioner (du finder versionerne med rpm -qa|grep <pakkenavn>), så skal vi blot ha' dem startet op.
Så skal du foretage endnu et valg. Enten bruger du de nyeste versioner, som RedHat stiller til rådighed (hvor RedHat garanterer for, at de kan installeres og virke med resten af tingene på maskinen) - eller de nyeste versioner fra producenten, hvor DU skal sørge for, at tingene virker?
Jeg vil mene de nyeste versioner fra RH (det er det nemmeste - og formentlig fremtiden for 90% af alle brugere, eftersom for mange ikke kan oversætte programmer).
jamen, så tager jeg bare den nemme til at starte med, men jeg vil gerne lige høre...
det er jo rimelig problemfrit at opgradere når det er installeret i windows. Der har jeg selv opgraderet php og apache til det nyeste. Hvorfor er det så problematisk i linux? Det er da virkelig irriterende. Betyder det, at jeg ikke kan forvente bare lige at opgradere til php5 når det udkommer?
Du har helt ret i, at hvis du vil opgradere til php5 så snart det kommer, så skal du selv få tingene til at hænge sammen - så ja, det er lidt mere besværligt.
Det som de forskellige distributører (f.eks. RedHat) gør er netop at gøre det nemmere at få til at virke.
Hvis du har kørt up2date helt i bund, så har du de nyeste versioner på maskinen lige nu - har du det?
ja, den siger 0 nye opdateringer...men jeg har jo nu afinstalleret sql database server...skal det smides ind igen eller kommer du til det? Nu er du informeret, så du tager styringen fuldstændig nu.
chkconfig går, at servicen automatisk starter ved boot - prøv chkconfig --list - så kan du se, hvilke services der er installeret - og i hvilke runlevels de er "on" og "off".
Joh, jeg er der ... en gang imellem. Har du oversat PHP alene? Du skal også gøre det for Apache. Og så iøvrigt - måske - gøre en ting eller 2 mere, som står et sted i installationsvejledningen. Jeg har ikke tingene ved hånden lige nu.
Du er formentlig nødt til at genoversætte Apache for at få den nye PHP med. (lidt afhængig af din oprindelige apache/php-opsætning - jeg kender ikke RH9)
hvis du endnu ikke er låst fast på nogen distro .. vil jeg forslå dig at skifte væk fra rpm helvedet ;) hvis redhat er valgt pga det skulle være nemt holder den ikke altid stik .. måske kun når det kommer til hoved instalationene. debian er efter min mening langt bedre .. og hvis det ikke skal være linux så er freebsd det ultimative OS hvis du spørger mig.
men det hjælper selvfølgelig ikke på dette problem... var bare et forslag.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.