Avatar billede garset Nybegynder
08. september 2003 - 02:09 Der er 12 kommentarer

Hvor finder jeg (grafik)drivere

Dette spørgsmål må være en klassiker!

I forbindelse med renovering og reinstallering af Windows 98 på flere PC'ere på en børne institution er jeg havnet i en situation hvor flere systemer efter "plug and play" angiver et standard VGA-grafikkort med opløsning på 640x480 og 16 farver.
Jeg forventer at kunne bestemme hvilke grafik-kort der rent faktisk siddder i maskinerne. Men da institutionens PC'ere er noget skrab sammen andre steder fra, vil der givet vis være mange forskellige grafik-kort og deraf følger; mange forskellige drivere at installere.

Er der et sted på nettet med en samling af mange/alle grafik-drivere til win98 - eller skal jeg på besøg hos hver enkelt leverandør?

På forhånd tak for hjælpen!
Avatar billede game_tracker Nybegynder
08. september 2003 - 02:24 #1
hvilket kort er det
Avatar billede game_tracker Nybegynder
08. september 2003 - 02:24 #2
geforce? www.nvidia.com
Avatar billede game_tracker Nybegynder
08. september 2003 - 02:25 #3
svar
Avatar billede nopsen Ekspert
08. september 2003 - 02:25 #4
Som regel er grafikkort-navnet noget af det første den skriver på skærmen når du booter op. Du kan evt også prøve at kigge under tilbehør-systemværktøjer-systeminfo om den kan finde noget navn. Ellers er du næsten nødt til at åbne dem op og se på kortet hvad det hedder for at kunne finde de rigtige drivere.
Avatar billede Slettet bruger
08. september 2003 - 04:34 #5
game_tracker > du har sørme travlt - Vent dog til manden svarer dig
Avatar billede c-holst Novice
08. september 2003 - 06:33 #6
enig, det var omkring den hurtigste afkrævning af et svar jeg endnu har set. og så lægger du endda et svar uden på nogen måde at have hjulpet manden.

her er et par relevant tips, når du har fundet ud af noget mere om dine kort. og jeg kan forsikre dig om, at 99,99 af alle kort har en driver, som man kan finde med ganske få oplysninger på hånden.

www.vidio-drivers.com

www.driverguide.com -  koderne hertil er "driver" "all"

alternativt kan du på google søge på producentens navn + homepage
men ofte kommer du ikke videre her, hvis firmaet er lukket
eller kortets navn/nummer + driver
Avatar billede game_tracker Nybegynder
08. september 2003 - 07:39 #7
slap af:

er mange stæder der bruge geforce og hvis ikke kan han vel bare afvise mit svar men vil da være rart hvis det er det han skal bruge
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
08. september 2003 - 08:26 #8
Hvis du ikke kan finde ud af hvad det er for et grafikkort du har, kan dette værktøj nok hjælpe. Det giver en hulens bunke oplysninger om din pc:
http://www.aida32.hu/aida-download.php?bit=32

Men kig efter under opstarten, som nopsen allerede har skrevet. Det står som det allerførste.
Avatar billede garset Nybegynder
08. september 2003 - 10:56 #9
Tak for "hurtig" respons. Det er ikke fordi jeg ikke vil svare - men skal jo også sove og på arbejde...

Et par af maskinerne har samme opsætning:
Ifølge systeminfo fra programmet AIDA32: PCI/AGP Video = Intel i752
Ifølge systeminfo fra programmet Sandra: Intel GFX 81xi2c

...og jeg kan selvfølgelig ikke finde noget der ligner på Intels webside
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
08. september 2003 - 11:17 #10
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
08. september 2003 - 11:21 #11
Det var vist kun den du skulle bruge. Hvis der er flere, må du lige sige til.
Avatar billede c-holst Novice
27. september 2003 - 07:34 #12
hvordan går det så?
har du fået det op at køre?
har du brug for mere hjælp?

vi hører gerne hvordan det går

carsten
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester