Avatar billede johnbr Seniormester
09. september 2003 - 09:29 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

tomtom kompas virker ikke

Jeg har en Ipaq 2210 og Tomtom2 navigation, men har det problem, at når jeg skal navigere via Gps i bilen, så virker kompasset ikke, hvilket medfører, at nord altid er imod toppen af skærmen. Det får den konsekvens, at vejen, som jeg følger løber på kryds og tværs af skærmen istedet for imod toppen. Det har også den bieffekt, at KM/H viseren heller ikke virker. En gang imellem virker det, så det kan ikke være en generel opsætningsfejl.
Avatar billede axb Nybegynder
09. september 2003 - 13:16 #1
Gå ind i egenskaberne. Der kan du bestemme, om kortet altid skal pege mod nord, aller om det skal vise din køretetning "opad" på PDA'en.
Avatar billede johnbr Seniormester
09. september 2003 - 16:06 #2
tak for svaret, men hvad mener Du med EGENSKABER? I Tomtom er der noget der hedde properties, men der kan jeg ikke finde den funktion, som Du omtaler.

kan Du vise mig lidt på vej?
Avatar billede johnbr Seniormester
10. september 2003 - 12:59 #3
Jeg kan ikke finde den mulighed i egenskaber(properties). til gengæld har jeg fundet ud af, at ved at resette GPS'en virker det igen.
Avatar billede gurumaster Nybegynder
13. september 2003 - 06:08 #4
Har Du prøvet at hente den nyeste opdatering v. 2.4 fra TomTom.com.
Der er også noget opdatering til GPS delen.
Avatar billede elbamsen Nybegynder
08. oktober 2003 - 19:12 #5
er der ikke fordi at din gps mus får spænding hele tiden. min gør det samme men så slukker jeg for strømmen og den er ok igen
Avatar billede elbamsen Nybegynder
08. oktober 2003 - 19:13 #6
ups det var et svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester