Avatar billede ulfhedne Nybegynder
15. september 2003 - 09:17 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Netværks-"chat" program søges

I forlængelse af mit spørgsmål http://www.eksperten.dk/spm/337528, som jeg ikke havde held med at få løst prøver jeg lige en gang mere.

Det jeg har behov for er at kunne sende beskeder til en gruppe mennesker forholdvis nemt - dvs. at brugerne ikke skal ind og acceptere en invitation eller lign.

Når de så besvarer en besked skal denne sendes til alle de andre som modtog den oprindelige besked.

Nogle forslaw?
Avatar billede ulfhedne Nybegynder
17. september 2003 - 08:36 #1
Smider lige lidt flere point i ...
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
17. september 2003 - 08:40 #2
Hmmm det burde kunne laves med noget VB og net send, nu ved jeg godt at du ikke spørger om hvad det kan laves i, men jeg kender desværre ikke til et program der kan det men jeg sidder lidt med en ide om at oprette en OU i AD tilføje de folk som dette program skal bruges til og så lave et GUI der bare sender vi Net send

Men vi må lige høre de høje  herre her inde om hvad de syntes der er jo ingen grund til at gå over åen efter vand vel. men hvis det er løsningen vil jeg da gerne sætte mig ned og prøve at kode det til dig,

Ved selv følgelig ikke hvor meget det haster

MC
Avatar billede jensendk Nybegynder
17. september 2003 - 08:42 #3
Net send fra en kommandoprompt`?
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
17. september 2003 - 08:42 #4
Ja !
MC
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
17. september 2003 - 08:45 #5
Men med et GUI så brugeren ikke ser at commandpromten bliver brugt.
lidt i stil med den gamle Winpopup der sender via Netsend.

Det må da kunne lade sig gøre, ved ikke om det er den mest efektive og smarte ide men ideen er der da

MC
Avatar billede je79ayps Novice
17. september 2003 - 09:50 #6
Man kunne måske bruge ICQ.
Avatar billede ulfhedne Nybegynder
23. november 2003 - 08:52 #7
Valgte ICQ.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester