1. Indhold er kongen, uden indhold kan du lige så godt glemme at få en ordentlig placering. Skab indhold og meget af det, helst indhold som ikke alle andre også har og meget gerne helt unikt indhold. Når jeg siger indhold mener jeg tekst.
2. Analyzer dine valgte søgeord omhyggeligt, de skal være både relevante og realistiske. Et relevant søgeord er et ord, der faktisk bruges på nettet. Dette kan du undersøge på
www.joyzone.dk for danske ord, og der findes andre gode værktøjer til de udenlandske. Et realistisk ord, er et ord hvor du kan opnå en placering mellem de 10 første på side 1. De færeste kikker mere end tre sider ned i en søgning, så alt over en placering som nr. 30 er ligegyldig. Det er typisk en sådan placering du opnår ved at bruge autosubmittere.
3. Links er meget vigtige for google. jo flere links der peger på din side udefra, jo bedre placering opnår du i google. Skaf links på alle måder, skriv til alle de mennesker du kan komme i tanke om og bed dem om at linke til din side. Gode links kommer fra sites, der handler om det samme som din side og som har et af dine søgeord i linkteksten.
4. link dit site ordentlig sammen internt. Alle dine sider skal kunne nås med max 3 klik med musen, og alle dine sider skal have mindst 3 links der peget på dem.
5. optimer dine sider til de enkelte søgeord, normalt kan en side max bære 3 søgeord pr. side, men det er bedst med kun et ord pr. side. Optimering indebær at der er søgeord i title tag, overskrifter, sidetekst, hyperlink tekst, alt tags, title attributter, meta. og søgeordene skal forekomme i den rete mængde.
6. undlad at sublitte til google, den skal heldst selv finde dig via links fra andre sider. Submitt til
www.dmoz.org, det gavner din placering i google, men giver ingen trafik. Submit hver enkelt side til alltheweb og altavista, med fuld URL. Submitt bare til alle de ligegyldige danske maskiner hvis du keder dig, det har næsten ingen betydning