Avatar billede jjjakobsen Mester
09. oktober 2003 - 19:10 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Sortering på mænd og kvinder

Kan man ved hjælp af det sidste ciffer i cprnr. sortere på mænd og kvinder.
Avatar billede elpres Nybegynder
09. oktober 2003 - 19:15 #1
ja hvis det sidste ciffer i CPR nummeret er et lige tal så er det en kvinde og hvis det er et ulige tal, ja så er det en mand. :o)
Avatar billede jkrons Professor
09. oktober 2003 - 19:18 #2
Lav en ekstra kolonen , med denne formel:

=HVIS(REST(HØJRE(A1;1);2)=0;"K";"M")

Ret selv A1 til en relevant reference, hvor det første CPR-nummer står. Kopier den til de andre cpr-numre. Nu kan du sortere på denne kolonne.
Avatar billede jjjakobsen Mester
09. oktober 2003 - 19:19 #3
Det ved jeg godt, men kan man trække sidste ciffer ud og sortere på det i en lang oversigt over personer.
Måske =Højre(1
Avatar billede jkrons Professor
09. oktober 2003 - 19:21 #4
Det du har brug for at sortere på er ikke sidste ciffer. Så vil mænd og kvinder stadig stå blandet. Men bruger du min formel vil du få kønsværdien af sidste ciffer, og DEN kan du så sortere på.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester