11. oktober 2003 - 01:46Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Hjælp kan ikke starte startx
Nybegynder (mandrake V9.1), da jeg install. fik jeg fejl ved valg af grafikkort. kunne ikke finde det rigtige, og nu fejler den når jeg vil starte startx, hvad gør jeg nu ?
Jeg kan godt få lov til at ændre opsætningen, men kan ikke vælge en driver der virker. har været inde ved Creative Lab og finde den rigtige driver, pakket den ud på min windows pc og hentet filerne via ftp.
nu har jeg så 3 filer: bshe_install, XF86_Banshee og XF86Config de er placeret under root, ved ikke hvor de skal ligge ?
Men jeg kan ikke starte nogen af dem, skal de placeres et bestemt sted eller ???
Jeg har prøvet at install. mandrake på en anden maskine, der virkede den bare, hvorefter jeg prøvede på den første maskine igen, ja og så kørte den også der.
Så hvis du vil have de 200 point arne så skriv lige et svar!
Men jeg synes ikke at min hjælp har været så mange point værd.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.