27. oktober 2003 - 08:58Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Manglende configurationsfiler win98se
Når jeg starter min maskine op, kommer der et rødt popup billede, med teksten - configurationsfiler mangler. Til dette kan man svare OK - der næst ligner windows sig selv - bortset fra at ingen af programmerne virker ( der mangler dll m.m) Hvis man geninstallere et program virker dt OK. Er der nogen der har et fif, således jeg ikke behøver at geninstallere alle min programmer ingen - eller er fri for at formatere hele lortet. Det skal siges netværket heller ikke virker.
98SE kan geninstalleres "oven i" bestående installetion - for at undgå formatering. Kan installere manglende (fejlagtigt slettede?) DLL'er. Programmer skal måske geninstalleres for at virke, li'som printer og netværkskonfiguration.
Kan prøves såfremt scf (SystemFileChecker) ikke løser problemet.
Det virkede desværre ikke, men måske fordi jeg ikke rigtig ved hvad jeg skal. Jeg prøvede sfc - og fik maskinen til at tjekke for fejl - den fandt ingen fejl. Sp kan jeg geninstallere systemfiler . . . . jeg ved bare ikke hvilke og hvorfra og hvortil. ????? Så lidt mere hjælp ville værfe dejligt, ellers er det jo nok "the hard way".
Kommer fejlmeddelelsen mens maskinen under boot finder det hardware som er sat i den, eller kommer meddelelsen under den sidste del af opstarten, hvor Windows indlæses?
Det kan være en fejl/mangel ved et af de programmer som indlæses i forbindelse med Windows opstart.
Du kan undersøge, hvilke programmer der starter op sammen med Win - herefter deaktivere dem ét for ét med en ny genstart mellem hver deaktivering. Hvis fejlmeddelelsen så forsvinder, har du indkredset det program, som er årsag til den = det sidst deaktiverede. Det program kan så geninstalleres, så det ikke mangler .dll-filer.
Du gør sådan: Klik Start -> Kør, skriv msconfig <Enter>
Vælg her fanebladet Start som viser de programmer som starter om sammen med indlæsning af Windows. Brug så fremgangsmåden med at deaktivere (=fjern hak) et program, genstart og forsøg med det næste osv.
Måske har du prøvet dette? - Jeg har ikke umiddelbart andre trick.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.