Så kom det endelig til at virke. Jeg fulgte guiden til opsætning af Postfix 2.x med MySQL support på
http://high5.net Når SQL databasen er sat op efter den guide har jeg også muligheden for at benytte high5.nets geniale web baserede mailadmin, hvor man kan oprette nye domæner, mailboxe og aliases, samt have forskellige brugere som hvær kan administrere et eller flere domæner.
Kort sagt rigtig god guide med rigtigt gode muligheder.
Jeg havde først prøvede codebases forslag:
http://www.marlow.dk/tech/postfix.php men efter ca. 10 timers roden med den fandt jeg ud af at det var håbløst at få skidtet til at virke efter den. Jeg tror dette skyldes at Postfix 1.x som guiden beskriver instalation af, ikke har en ret god MySQL support, det er i hvært fald hvad jeg har fundet frem til efter at have spurgt mig frem på diværse IRC kanaler. Jeg kunne dog godt bruge guiden til at finde ud af hvor config filer lå, hvad pakker hed og så videre da de heldigvis ikke var ændret fra 1.X til 2.X. Så helt nytteløs var den guide da ikke.
Jeg har endnu ikke fået Amavisd-new ind endnu. Her tror jeg dog at jeg i starten vil kikke i
http://www.marlow.dk/tech/postfix.php da den ser ret fornuftig ud på det område. Jeg har fået F-Prot antivirus ind på serveren som har kørt i ca 14 dage uden problemer.
Et stort tak til jer alle for at ville hjælpe mig. Da codebase er den eneste som har givet et svar kan jeg kun give ham point.