Avatar billede hlanther Nybegynder
07. november 2003 - 12:55 Der er 1 løsning

HP Colorado Tape Drive og 14GB hp travan bånd

Hejsa

Bruger et Colorado Tape drive med 14GB bånd og NTbackup sammen på en Win2000 server.

Mit problem er at jeg ikke kan allokere båndene til NTbackup. Serveren er opgraderet fra NT 4.0 til Wín 2000 og backupen kørte fint på NT Pc'en.

Jeg har allokeret det første bånd (brugte bånd), windows fandt det selv med den sædvanlige popup boks om jeg ønsker at allokere båndet til Backup osv.

Efter jeg har allokeret det første kan windows ikke fide de andre. Jeg skifter selvfølgelig båndet for at finde de andre. Har også prøvet at genstarte med andre bånd i da jeg andre gange har løst problemet ved at gøre dette, men windows giver mig ikke mulighed for at allokere, heller ikke selvom jeg åbner NTbackup
Avatar billede hlanther Nybegynder
11. november 2003 - 11:59 #1
Slut
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester