Avatar billede lilled Nybegynder
17. november 2003 - 23:35 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Hjælp til WLAN peer-to-peer

Hej

Jeg har brugt en del tid på manualer og surfe spørgsmål her, men har ikke fundet noget hjælp.
Jeg vil gerne forbinde to computere i en peer-to-peer opsætning ved hjælp af WLAN, uden et access point.
Det skal bruges til at dele filer og printer. Computerne er 2 windows-maskiner med henholdsvis win2k og xp. Er der en der kan fortælle hvilke indstillinger der skal sættes til hvad og hvad jeg skal være opmærksom på?

/Lilled
Avatar billede lilled Nybegynder
18. november 2003 - 00:08 #1
Det er vis det der også hedder ad hoc mode
Avatar billede shodo Nybegynder
18. november 2003 - 00:44 #2
Med til wlan kortene skulle der meget gerne være noget software til at sætte kortne op med. Inde i den software skal du slå netkortene over i ad-hoc mode (p2p). Du skal også huske at vælge de samme kanaler (channels), og det navn du vælger for netværket skal være det samme på begge kort. Når dette er gjort så skulle kortene gerne finde hinanden (på link laget).
Du skal naturligvis også sætte Windows op, dvs. TCP/IP protokollen skal sættes op på de to kort. Dvs. ip adresser og en subnet mask, da du kun har to computer på ville ip'erne 192.168.0.2 og 192.168.0.3, og en subnet mask på 255.255.255.0 nok være en god ide. Husk at sætte disse indstillinger på wlan kortet og ikke på opkaldskort eller alm. lan kort.
Hvis driverne til wlan kortene er installeret korrekt så skulle der meget gerne være dukket et wlan kort op under ”Control Panel” / ”Network Connections”
En sidste ting du lige skal være opmærksom på er at ad hoc mode ikke funger ret godt sammen med en Windows Domain Controler (som den der ligger i windows 2000 server).

Venlig hilsen
Lars
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester