Avatar billede pelskee Nybegynder
02. december 2003 - 10:42 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

include fil der reloader sig selv

jeg har en include fil der har to dropdown lister hvor den ene er afhængig af den anden. kan jeg ikke få den til KUN at reloaded include filen. koden til opdatering af dropdown er:

<script language="JavaScript">
function updatedistrikt(value) {
window.location = "search.asp?Land="+value;
}
</script>

det må være noget med den window.location der skal loade sig selv, men jeg kan ikke lure det. pls help
Avatar billede mm12010 Nybegynder
02. december 2003 - 10:49 #1
en include bliver en del af den side den inkluderes på, og kan derfor ikke opdateres uden resten af siden også reloades

men at dømme udfra den lille kodestump du viser, antager jeg at du vil hoppe til en anden side når der vælges noget i din select... rigtigt?

se evt. http://roenving.users.whitehat.dk/index.html?/WD4Selects-beta.html
Avatar billede pelskee Nybegynder
02. december 2003 - 11:03 #2
nej den skal ikke hoppe til en anden side. den skal reloade siden så nr 2 popup bliver tilrettet efter det vælg brugeren har foretaget i den første.

jeg har også forsøgt mig med iFrame - men det ødelægger designet fordi den ligesom ligger en 10px kant udenom iFramen: http://www.border-wines.dk/final4.asp. prøv og check "find din vin" der ligger den i iFrame, men det ligner lort :)
Avatar billede mm12010 Nybegynder
02. december 2003 - 13:18 #3
indsæt dette i src-filen til din iframe:

<body style="margin: 0px; padding: 0px;">
Avatar billede pelskee Nybegynder
02. december 2003 - 13:29 #4
sådan: ?
<iframe src="include/search_iframe.asp" style="margin: 0px; padding: 0px;" width="100%" height="100%" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
Avatar billede mm12010 Nybegynder
02. december 2003 - 13:31 #5
nej, i <body>-tagget på den side du loade i iframen
Avatar billede pelskee Nybegynder
02. december 2003 - 13:36 #6
hehe - TAK TAK TAK!!!
det er for vildt. tænk at det aldrig havde faldet mig ind...

tusinde tak for hjælpen
Avatar billede mm12010 Nybegynder
02. december 2003 - 13:37 #7
selv tak :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester