Jeg skal lave en funktion, der tilføjer en vare til en allerede eksisterende ordre. Det er vigtigt, at den nye linie kommer til at stå i bunden af ordre (dvs. Linienr skal være højeste + 1 el. noget lignende). Hvordan kan man gøre det uden at løbe samtlige OrdLinie i gennem og finde det højeste linienummer? Kan man fx. lave et direkte opslag til den post med højest linienummer?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
hmm.. lidt mere tækning og en undersøgelse af retningsoperatorer bragte mig frem til følgende:
OrdLinie[NumTraLinIdx <> &OrdreNummer, 0].LinieNr -> placerer sig på den sidste af de poster, der passer..
Ellers tak.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.