04. december 2003 - 06:14Der er
10 kommentarer og 2 løsninger
Prisfald og arkivering
Hej - Jeg har en varetabel der hedder Varer. Indeholder bl.a. et felt med stkpris. Hvis jeg gerne vil trække 5% fra alle varer der koster mere end 100 kr, hvordan gør jeg så lige det ?
OG hvordan får jeg arkiveret alle ordre der er ældre end eks. 1 januar 2003 til en anden tabel og fjernet dem fra ordretabellen?
Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
Det første spørgsmål: Lav en forespørgsel med et felt indeholdende denne feltkode: Minus5Prc: Iif(stkpris>100;stkpris*0,95;stkpris) Jeg har dog ikke testen den, så prøv den lige af.
Andet spørgsmål: Der skal du bruge to forespørgsler. En opdateringsforespørgsel, som kopiere posterne over i en anden tabel, med en kriterie som beskriver poster ældre en 1 januar 2003. Den anden skal være en sletforespørgsel, som sletter poster med samme kriterie. Hvordan denne kriterie opbygges ved jeg ikke helt, da dato-felter ikke lige er det jeg arbejder mest med. men prøv noget med ordredato>'01-01-2003' eller er det ordredato>'%01-01-2003%'
Til mugs - den fik jeg til at virke, men jeg skal have ændret stkprisen i tabellen, så det er nødt til at være en opdateringsforespørgsel. Til din orientering så virker de andre forslag med dato SUPER tak
Tak for hjælpen - mugs og Terry havde de "rigtige" svar
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.