Avatar billede psyclown Nybegynder
09. december 2003 - 13:35 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Fejl i SQL med dato

Nu skriver jeg godt nok "Fejl i SQL med dato", men jeg kan ikke se nogen fejl og der kommer heller ikke en fejl, når jeg kører scriptet.
Den finder bare ikke nogen records, selvom om der er records i database på den dato der er blevet valgt. Scriptet virker dog hvis jeg fjerner etr_dte = #"& dtmDate &"#, men det er der jo ikke noget sjovt i.

SQL ser sådan ud, hvis jeg udskriver den:

SELECT etr_text FROM calender WHERE etr_dte = #07-12-2003# AND etr_author_uid = 1 ORDER BY etrid DESC

Hvilket jeg heller ikke kan se nogle fejl i.

Set rsEntries = conntemp.execute("SELECT etr_text FROM calender WHERE etr_dte = #"& dtmDate &"# AND etr_author_uid = "& Session("AdminID") &" ORDER BY etrid DESC")
If Not (rsEntries.BOF or rsEntries.EOF) Then
    Do While Not rsEntries.EOF
        text = LinkURLs(Replace(rsEntries("etr_text"), vbCrLf, "<br>"))
        Response.Write "  <table class=""content"" border=""0"" cellpadding=""1"" cellspacing=""0"">"& vbCrLf &_
        "    <tr>"& vbCrLf &_
        "      <td width=""100%"">"& text &"</td>"& vbCrLf &_
        "    </tr>"& vbCrLf &_
        "  </table>"& vbCrLf
        rsEntries.movenext
    Loop
Else
    Response.Write "  <table class=""content"" border=""0"" cellpadding=""1"" cellspacing=""0"">"& vbCrLf &_
    "    <tr>"& vbCrLf &_
    "      <td align=""center"" width=""100%"">You dont have any entries on this date</td>"& vbCrLf &_
    "    </tr>"& vbCrLf &_
    "  </table>"& vbCrLf
End If

Håber der er en der kan hjælpe.
På forhånd tak!
Avatar billede mufoxe Nybegynder
09. december 2003 - 13:37 #1
Prøv at sende din dato ind i SQL Server i formatet YYYY/MM/DD. Det plejer den at forstå uden problemer.
Avatar billede eagleeye Praktikant
09. december 2003 - 13:38 #2
Husk SQL bruger dato formatet yyyy-mm-dd eller mm-dd-yyyy så hvis du bruger DK formatet dd-mm-yyyy vil den bytte rundt på dag og måned. Du kan formater datoen med Year, Month og Day funktionen:

dtmDate = Year(dtmDate) & "-" & Month(dtmDate) & "-" & Day(dtmDate)
Avatar billede netro Nybegynder
09. december 2003 - 13:44 #3
Som eagleeye siger, må du ikke benytte dansk format i SQL-statements. Brug helst ISO-formatet YYYY-MM-DD. Her er en lille funktion, der letter formateringen lidt:

http://www.opfinderen.dk/sites/?id=6
Avatar billede psyclown Nybegynder
09. december 2003 - 13:50 #4
netro: jeg forstod det godt da de 2 andre sagde og ellers tak, jeg har min egen funktion der virker glimrende.

mufoxe og eagleeye: tak for hjælpe, havde jeg selvfølgeligt ikke lige tænkt på, men så er det jo godt exp.dk findes.
Jeg har delt de point sådan nogenlunde imellem jer.
Avatar billede netro Nybegynder
11. december 2003 - 14:11 #5
Man skal aldrig undervurdere gentagelseseffekten.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester