09. december 2003 - 22:24Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Filmdatabase i acces
Hej, jeg er ved at lave en "liste" til alle mine film.. Den skal lave som en database i acces. Mit problem ligger i at jeg ikke ved hvordan jeg kan tilføje film, altså i en formular.. Ved at indtaste noget ting i nogle felter skal de oplysninger føres over i en tabel (listen).. Nogen der kan hjælpe ?? 100 point til den der kan lave en god detaljeret forklaring..
Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
Lav din tabel. Der skal sikkert være være end en, men lad det ligge.
Opret nu en formular, ved hjælp af Guiden formular, baseret på den pågældende tabel. Tag alle felter fra tabellen med i formularen og følg i øvrigt guidens vejledninger. Nu vil du kunne opdatere din tabel via formularen.
Sandsynligheden taler dog for, at databasen er/skal være noget mere kompliceret end som så, og så er det vanskeligt at forklare i detaljer uden en præcis beskrivelse af tabellernes layout, sammenhæng mm.
I gode gamle version 2000 ( eller var det 97 ) var der en template til en video database som rent faktisk ikke var så tosset. Desværre er den pillet ud af XP versionen så vidt jeg husker.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.