Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 01:27 Der er 26 kommentarer og
2 løsninger

Vurdering af denne side

Hey

Jeg vil gerne liga have en hurtig vurdering af denne side http://www.oddssite.tk
Det skal siges at den er lavet på rimelig kort tid og der kan være nogle stavefejl/grammatikfejl men ud over det hvad syntes i om den???
Avatar billede sj.netomia Nybegynder
13. december 2003 - 01:32 #1
designet kunne du godt gøre noget mere ved. Men det er selvfølgelig op til dig, men for dem der har brug for sådan en side er det sikkert godt nok :)
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 01:32 #2
Har du nogle forslag til designet!!!
Evt. en side jeg kunne hente en baggrund eller noget fra
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
13. december 2003 - 01:42 #3
Jeg ved godt kritik kan være svær at sluge nogle gange, især hvis det er noget man har brugt lang tid på. Nu skriver du heldigvis du har været ganske kort tid om den - det er godt. Sitet er nemlig både grimt og ikke overvældende brugervenligt.

Forslag til forbedringer:

- Fjern understregning fra overskriften. Understregninger må kun bruges i forbindelse med links. Jeg anbefaler i øvrigt du laver overskriften med noget pæn grafik, men det er ikke noget krav.

- Gem den uvedkommende tæller lidt af vejen. Den er ikke interessant at se for brugeren.

- Rød på blå i navigationsknapperne er generelt en dårlig idé, idet det flimrer for øjnene på en skærm. Derudover er kontrasten ikke høj nok - det kan fixes enten ved at ændre farverne eller ved at lave en meget tydelig streg rundt om bogstaverne.

- Venstre-juster skriften. Læsehastigheden er ekstremt lav på din side, fordi teksten er centreret som den er. Du gør det på en god måde, ved at lave en centreret tabel med en vidde på f.eks. 500. Teksten deri venstre-justerer du så.

- Efter at have læst teksten om Expect, ved jeg stadig ikke hvad det er. Men det kan selvfølgelig godt være at dine almindelige besøgende godt ved det.

Bortset fra det synes jeg selve opbygningen af sitet er helt fin. Det skal ikke være mere kompliceret end det. Jeg håber du bliver ved med at lave sites med så simpel opbygning.

Jeg håber du kan bruge mine forslag - selvom det er meget kritik på én gang, håber jeg du forstår at jeg mener det på den bedst tænkelige måde :-)
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 01:48 #4
Tak for hjælpen Niels
Men jeg forstår ikke helt det med hvor teksten skal stå, kan du ikke skrive hvordan jeg kan sætte teksten op på en god måde, så det er nemmere at læse
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
13. december 2003 - 01:59 #5
Jo, det kan du tro.

<table border="0" width="500" cellspacing="0" cellpadding="0">
  <tr>
    <td width="100%"><font face="Verdana" size="2">Hej med dig.</font></td>
  </tr>
</table>

Det er nemt nok at læse som det er, læsehastigheden er bare helt i bund - det behøver den ikke være.
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
13. december 2003 - 01:59 #6
Ehm, den skulle jo centreres - så skal den se sådan ud i stedet:

<div align="center">
  <table border="0" width="500" cellspacing="0" cellpadding="0">
    <tr>
      <td width="100%"><font face="Verdana" size="2">Hej med dig.</font></td>
    </tr>
  </table>
</div>
Avatar billede goaul Praktikant
13. december 2003 - 02:00 #7
Enig med nielsbrinch. Rød på blå, det duer ikke. Farveblinde vil ganske enkelt ikke kunne se hvad der står.
Synes det ser nydeligt ud, og kører fint. Hvis skrifttyper og mellemrum fyldte lidt mindre, slap man for at scrolle.
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:01 #8
Okay Tak for det, men jeg mangler en ny baggrund kan du også hjælpe med det
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:12 #9
Jeg ligger en ny en ud om lidt med nogle små ændringer
Men syntes i at det er godt hvis jeg siger at jeg kun er 14 år hehe :D
Nej det var kun i sjov men vent lige jeg skriver når jeg har lagt den ud
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:17 #10
Sådan nu er der lagt en ny ud, men teksten er ikke blevet bedre
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:19 #11
Nu tror jeg at jeg fik teksten god alligevel
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:20 #12
Hvad syntes i så om den nu????
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
13. december 2003 - 02:28 #13
Teksten er stadig centreret. Den skal venstre-justeres.

Menupunkterne er blevet læselige, men jeg synes de er grimme. Dels er knap-effekten ikke min favorit - det ser ud som om du bruger Paint Shop Pro. Hvis du gør, så foreslår jeg du leger lidt "Inner Bevel" i stedet for "Buttonize", da det giver en langt bedre effekt.

Derudover er jeg ikke vild med den grønne - jeg foreslår hvid/sort eller en lysere nuance af baggrunds-farven og så en kant rundt om teksten, eller en kraftig, men lille skygge.
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:29 #14
Niels har du MSN det ville være nemmere
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
13. december 2003 - 02:32 #15
Jeg synes vi skal holde det her hos Eksperten.
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:32 #16
Okay
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:32 #17
jeg prøver lige at forbedre også ligger jeg den ud om ca. 10 min.
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:47 #18
Så er den lagt ind den nye nu er den sq snart ved at være der syntes jeg men hvad syntes du???
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
13. december 2003 - 02:53 #19
Meget flottere knapper, bravo :-)

Teksten skal dog stadig venstrejusteres efter min mening. Du har nogle <p align="center"> rundt om alle dine teksten, dem ville jeg foretrække blev fjernet. Men godt gået med knapperne. Hvis jeg endelig SKAL være kritisk med dem også, kan jeg ikke lige den grønne tekst på dem :) sort ville fungere fint.

MEN! Jeg synes godt du kan være det site bekendt nu. Det var en god forandring.
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:54 #20
Ja mange tak for hjælpen jeg sætter ikke mit tekst i venstre side, jeg kan godt lide at det står center men jeg prøver det måske af engang mange tak for den store hjælp Niels!!!
Jeg deler point ud nu!
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:56 #21
Prøv lige at se min forside (index) nu har jeg prøvet at venstre justere det, hvad siger du til det???
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
13. december 2003 - 02:58 #22
Selve teksten er bedre, men jeg synes stadig det samlede indhold skal centreres - du skal altså tage den html-kode du har nu og sætte ind i den <table> jeg har givet tidligere.
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 02:59 #23
Er det sådan du mener???
Jeg tror det er rigtig nok!!!
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
13. december 2003 - 03:01 #24
Nej - jeg kan ikke se der er nogen <table>
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 03:04 #25
Det kan jeg desværre ikke finde ud af, men tak for hjælpen!!!
Avatar billede molle2002 Nybegynder
13. december 2003 - 03:07 #26
Det var en UTROLIG stor hjælp tak endnu en gang
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
13. december 2003 - 03:18 #27
Jamen det var da så lidt - håber du får nogle referencer - jeg har selv klikket lidt på banneret :-)
Avatar billede goaul Praktikant
13. december 2003 - 03:52 #28
mange tak for point
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester