Avatar billede oeglen Juniormester
16. december 2003 - 21:53 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

DVD copy med Nero skal komprimeres til 4,7 GB?

Jeg vil lave backup copy af min matador samling, men en dvd fylder åbentbart 4,78 GB og der kan kun være 4,7 på en brændbar DVD...skal man komprimere den orginale dvd eller what....???
Avatar billede Spotgun Seniormester
16. december 2003 - 21:58 #1
Jeg kan sgu aldrig huske hvordan lovgivningen er på det her punkt, så jeg vil nøjes med at sige, at det godt kan lade sig gøre at komprimere en dvd. Om man kan direkte fra Nero ved jeg ikke.
Avatar billede maxsover Nybegynder
16. december 2003 - 21:59 #2
Backup a matador?? :P

prøv at lave den til svcd.
Avatar billede maxsover Nybegynder
16. december 2003 - 22:00 #3
spotgun --> man må gerne brænde til sig selv, ingen andre(!)
Avatar billede dmcn Praktikant
16. december 2003 - 22:27 #4
maxsover : Ja, så længe man ikke bryder kopisikringen - som for øvrigt findes på 99% af alle DVD'er, så vidt jeg er orienteret.
Avatar billede oeglen Juniormester
16. december 2003 - 22:28 #5
Hvis man komprimere den til SVCD, hvor meget vil den da fylde..er det nogenlunde det samme som DivX...??Er det ikke muligt bare at komprimere den en lille smule så den kan være på en DVD skive..??
Avatar billede oeglen Juniormester
16. december 2003 - 22:54 #6
Tjek dvdrip.dk
Avatar billede gurumaster Nybegynder
17. december 2003 - 05:36 #7
Du kan gøre det med DVDClone sammen med AnyDVD.
Når Du kopierer tilpasser DVDClone automatisk så det
hele kan være på en 4.7 skive.
Avatar billede bleze Nybegynder
17. december 2003 - 09:59 #8
dvdshrink kan gøre det gratis for dig... og brænd image med dvddecrypter.com programmet som også er gratis

www.doom9.net
Avatar billede hnnh Nybegynder
21. december 2003 - 21:11 #9
Avatar billede c_nova Nybegynder
01. februar 2004 - 17:18 #10
http://www.eksperten.dk/spm/398269

De nemmeste til at lave en backup af dine dvd film er programmerne.

-DVD Decrypter
-dvd2one123
og brug så nero til at brænde ddem ud..!!

DVD Decrypter: de ripper selve DVDér

dvd2one123: Den komprimer så selve rippet så det ikke kommer til at fylde mere end at det kan værer på en dvd skive

CopyToDVD: Nå du har kørt de andre 2 programmer skal du bare bræde dvden med dette program.

Hvis d kun vil have et sprog og en slags under txt kan du bruge programmet DVD X Copy XPress.
Ens for alle programmerne er at der er simple at bruge.
Avatar billede staz Nybegynder
11. februar 2004 - 15:32 #11
Har du den nyeste version af nero, så kan du faktisk godt komprimere den. Der er et lille program tilhørende som hedder "Nero reocde".

Det læser din disk og så får du lydspor, ekstre matriale og filmspor. Nu kører du sikkert DC3 lyd på dit anlæg (Dolby digital) og DTS har du sikkert ikke. Så kan du sortere 700 mb fra på et lydspor bare. Hvis du evt. også vil have ekstre matrialet fra, så kan du også skippe det, og nu kan det være du har en dvd som før fyldte 9,7, som nu fylder 4,7 og det er uden din billede kvalitet er forringet.

Hvis du vil have det hele med og bare komprimere det, så bliver billedet og lyd dårligere end den orginale. Den skal sætte til en procent sats som du også kan styrer derfra =)
Avatar billede gurumaster Nybegynder
17. februar 2005 - 02:08 #12
Lukketid ?????
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester