19. december 2003 - 09:44Der er
5 kommentarer og 3 løsninger
Kopier kun nyere filer
Hej brave DOS-folk
Jeg vedligeholder et servicesystem, som er webbaseret. Folk henter det ned fra et server-share ved hjælp af en batch-fil. Nu er systemet rimelig stort, så hvordan kan man nøjes med at hente de nyeste filer? (ligesom f.eks. update)
Jeg har fundet mange forskellige freeware-dos-kommandoer, men mange af dem understøtter ikke lange filnavne og undermapper. Jeg har brug for begge dele.
xcopy duer ikke, for vi kører med XP, 2000 og '98 i Windows-versioner. Og der er forskel på versionerne af xcopy.
Hvad kan man gøre?
Er der én kommando, jeg kan bruge? Eller kan man sætte 2 sammen på en eller anden måde (med et array (kan man det i DOS))?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Er det ikke muligt at se hvilke filer der ligger på serveren, og hente disse filnavne ned først. Derefter sammenligne på den aktuelle workstation og så køre "IF NOT EXIST 'FILNAVNET' GOTO GETFILES" og senere ":GETFILES COPY 'FIL FRA SERVER' C:\'DIN STI\FILNAVN'.
>sthen God idé, men jeg har også brug for noget, der spørger på dato. Det er det jeg mener med "nyeste filer".
>segmose xxcopy er lækker, jeg har prøvet den, men den skal installeres og er shareware ikke? Shareware kunne vi nok leve med, det køber vi jo bare. Men hvis den skal installeres, så går det ikke, idet brugerne i huset skal have det serveret "lydløst". Eller tager jeg fejl mht. xxcopy?
Har forespurgt IT-afdelingen, og det lader sig ikke gøre at installere xxcopy på serveren.
Jeg skyder med bind for øjnene, men jeg har set masser af eksempler på dos-kommandoer. Og tilsvarende snedige måder at løse opgaver på, men denne har jeg ikke kunnet finde (måske fordi man ikke kan).
Jeg har altså 3 krav: kopiere nyere filer, lange filnavne og subdirs.
Jeg værdsætter meget, at I tager jer tid til at svare, da det er en vigtig ting for mig.
Tror du egentlig ikke at det kan løses i C++ i stedet?? Ved ikke så meget om C++ (som min søn) men det lyder somom det måske var en mulighed at køre det fra en *.exe fil i stedet.
Tak for jeres tid. Jeg fandt ikke en løsning, der holder rigtigt, men jeg bruger almindelig xcopy indtil videre.
MVH Per
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.