Avatar billede rebel_penguin Nybegynder
19. december 2003 - 16:25 Der er 1 kommentar og
1 løsning

clsUpload - næste side kan ikke se filer, hvis der uploades flere

Hej eksperter derude

Bruger clsUpload som jeg har hentet fra nettet til at uploade filer. Brugeren har mulighed for at uploade 2 filer ad gangen.

På næste side har jeg indladt en if else sætning der tjekker hvorvidt der bliver sendt en fil fra enten file1 eller file2 som mine felter hedder.

Når man uploader en fil går det fint, men hvis man uploader 2 kan den ikke altid se filerne.
Dvs. hvis man bruger felt 1 og 2 (felt gennemse) med en doc fil i den første og en txt.fil i den anden, eller en doc. fil i begge virker det ikke.
Hvis man derimod bruger en doc fil i den første og en txt fil i den anden virker det fint.


Nogle derude der har stødt på samme problem - er efterhånden meget træt af det her ado 5 upload halløj:(.
Avatar billede rebel_penguin Nybegynder
19. december 2003 - 16:30 #1
HAr lige fundet ud af at noget af det skyldes når filerne har navne med mellemrum imellem eller andre tegn.

Nogle der ved nogle andre måder hvorpå jeg kan tjekke for om FILE1 og FILE2 indeholder en fil - lige nu bruger jeg blot "IF not objUpload.Fields("FILE1").FileName = "" Then" ... etc.
Avatar billede rebel_penguin Nybegynder
21. december 2003 - 15:18 #2
ingen svar øv - poster på ny
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester