19. december 2003 - 19:40Der er
17 kommentarer og 1 løsning
RAID kort igen igen
Puha, har godt nok brugt lang tid på at få mit Sandberg RAID kort til at virke, uden held. SÅ jeg prøver at spørge her igen: Jeg har mit os installeret på en Seagate 120GB og har en Seagate 40GB som backup drev. Nu har jeg så købt endnu en Seagate 120GB og et RAID kort og ønsker så at køre RAID 0. Hvordan får jeg installeret hardwaren/softwaren? Jeg vil gerne have de 2 120GB til at være i RAID'et, men når jeg så smider en boot-diskette i, siger Windows XP installation, at den ikke kan finde et sted at smide den midlertidige swap-fil. Jeg kan heller ikke køre en ghost ind på RAID'et, ghost går i "hukommelses-fejl". Har jeg gjort noget forkert i opsætningen af RAID'et? Smed RAID-kortet i maskinen, RAID-bootchippen fandt de 2 harddiske og jeg svarede at jeg ville have dem i et RAID 0 array. Så er det at Windows XP swap-fil problemet opstår. ER jeg nødtil at rense min backup disk, installere Windows XP på den, sætte RAID arrayet op på de 2 andre diske, fjerne backup disken og forsøge at installere Windows XP på RAID'et?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Yes, det har jeg check på, problemet opstår desværre bare før der er mulighed for at trykke F6......lige så snart jeg har skrevet winnt i dos-prompten og trykket Enter så er den gal...
Det er som om det går galt når de skal køre i RAID. Prøvede at fdisk'e begge diske, sætte dem til RAID-kortet, definere raid'et, genstarte og så lægge en ghost ind. Det tog 32 min. på RAID'et og det tager normalt ca. 3 min på en enkelt disk! :(
Jeg er dog kommet frem til følgende (mistede også mit backup-drev's indhold i processen! :( ): RAID kortet skal sættes i maskinen, der skal bootes fra en boot-diskette, RAID'et skal sættes op (vises i opstartsfasen), der vælges RAID type og genstartes, så skal hver disk f-disk'es, hvilket tager ca.....what.....25min. for en 120GB disk.....og hver disk skal køres igennem 2 gange.........derefter skal diskene, som nu optræder som ét stort drev formateres, hvilket tager ca. 1½timer for 240GB!!! Dernæst SKAL jeg åbenbart installere Windows XP forfra, for hvis jeg bare henter en ghost ind fra mit cd-rom drev (mistede ghosten på backup-diskem! Ghost'en fra cd-rom tager ca. 32min for 4GB!), går Windows XP i fejl når den endelig booter og der er IKKE noget at gøre ved det!
For SATAN hvor er jeg træt af det hele, tog 4-ever at komme tilbage til den konfig jeg havde før jeg begyndte at installere RAID! Så.........når jeg ENDELIG engang har fundet ud af hvilke drivere jeg skal hente fra RAID cd-rom'en til diskette, så jeg kan trykke F6 ved installation af Windows XP, skal jeg HELE møllen igennem igen: Sætte RAID op, f-disk'e begge diske, formatere RAID'et, installere Windows XP og alle de andre programmer, som ligger på min ghost, men som ikke KAN køre på RAID'et! :( :( :(
hvis jeg var dig ville jeg droppe det der ghost - red eventuelt dataene ved at se om der findes et program der kan pakke ghost-filen ud - og lav så en alm. installation på RAID'en
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.