Avatar billede Peter Birk Nybegynder
04. januar 2004 - 14:38 Der er 4 kommentarer

Utrolig langsom

Jeg har installeret Adobe photoshop 7.0 dk. Under installationen poppede en tekste op med ordlyden  " Du har i øjeblikket adope photoshops primære arbejdsenhed og windows primære pagingfil på samme enhed, hvilket kan medføre reduceret ydeevne. Det anbefales at du instiller adobe photoshops primære arbejdsenhed  til at være på en anden enhed, helst på et andet fysisk drev. "  Jeg svarede ok til dette og forsatte med installationen, med det resultat at min maskine blev utrolig langsom, jeg afinstallerede så igen og min maskine blev hurtig igen. Er der nogen som kan oplyse om hvordan jeg skal installere korrekt, gerne trin for trin idet jeg ikke er så erfaren. Jeg har windows XP proff. installeret
Avatar billede hoejrup Nybegynder
04. januar 2004 - 14:44 #1
Har du flere diske eller disk partitioner?

/per
Avatar billede hoejrup Nybegynder
04. januar 2004 - 14:46 #2
Når du har installeret Photoshop, så kan du sætte arbejdsenheden til en
anden disk eller partition under preferencerne.

/per
Avatar billede prodic Mester
04. januar 2004 - 14:47 #3
Installer som tidligere.
Start Photoshop.
Kig under Edit->Prefrences->Plugins & Scratch Disks(Oversæt selv :-) )
Skift fra StartUp til et andet drev(harddisk - f.eks. D:\ hvis du har et sådant)

Har du ikke yderligere drev så skift til C:\, og rediger indstillingerne for hvor meget plads pagingfil'en bruger og hvor meget RAM Photoshop må bruge. Det burde hjælpe.
Avatar billede Peter Birk Nybegynder
04. januar 2004 - 14:58 #4
til per
Jeg har et d drev
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester