06. januar 2004 - 13:33Der er
3 kommentarer og 1 løsning
giv skriverettigheder til txt-fil
Jeg har lige læst en masse spørgsmål om asp counters, som skulle virke, og det gør de sikkert også, men de giver alle fejl på grund af skriverettighederne tilsyneladende, fordi koden går ind og skriver i en txt-fil. Og det kan den ærlig talt ikke særlig godt li'. Jeg har læst nogle indlæg hvor der stod at man skulle give frie rettigheder til tekstfilen, ved at skrive 666 eller 777 eller sådan noget... hvem kan hjælpe mig med det, eller sige at det ikke kan lade sig gøre.
Hvis det er et web-hotel du har så har de typisk en folder hvor man ligger database filer og andre filer (txt) som ASP koden skal skrive i. I denne folder er der giver skriverettighed til filerne de ander foldere kan ASP koden ikke skrive til filer.
eagleeye, det vidste jeg sådan set godt hvis jeg bare havde tænkt mig om, jeg skrev dog til webhotellet, og fik åbnet rettighederne til en ny mappe, så tak for hjælpen, men hvis du skal have pointene skal du da vist lige skrive et svar i stedet
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.