06. januar 2004 - 17:33Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Hjælp til en ny database
Jeg er kommet i den lidt specielle situation, at jeg skal bruge en database, men jeg kender intet til det at oprette en sådan.
Jeg har forsøgt at læse mig frem, men indtil nu uden den store succes.
Så tænkte jeg om der findes et eller andet sted, hvor man kunne finde en "færdig" database, som evt. "bare" skulle tilpasses?
Den skulle egentligt helst laves i Excel, men ellers er Acces også en mulighed.
Den skal enentligt ikke indeholde ret meget mere end Navn, adresse og telefon, men det skal laves så den er MEGET simpel at søge i, og MEGET simpel at oprette nye personer i.
Er der nogen som kan hjælpe?
Hvis nogen ønsker/har brug for mere uddybende info, så bare sig til.
Jeg har aldrig hørt om excel datbaser, men det er også ret dumt, da man bare kan hente filen ned som var den en anden sjov ting ;P
Access er bedst til at begynde med vil jeg mene. Og det minder på nogle måde om excel, så det skulle være nemt at gå igang med.
Det kommer helt an på hvad du vil bruge databasen til og om den er offentlig...
Til access skal du bruge et sprog der hedder asp hvis du har tænkt dig at lave et søgesystem. Her kan du gå igang med asp og access: www.html.dk/tutorials/asp
Asp skal da kun bruges hvis databasen skal benyttes i forbindelse med en Web-side. Jeg kan sagtens lave en meget simpel database til dig med søgefunktion, hvis du har brug for det. Bare smid en mail adr.
Jeg er egentlig slet ikke kvalificeret til at svare, men det kunne da være morsomt at tjene et par points. Helt klart lettest at lave databasen i Excel, hvor du har kolonne Fornavn, Efternavn, Adresse, Postnr., By, Telefon. Når du har tastet dine oplysninger ind, markerer du hele databasen, går ind i Data og Sort og du kan så få den i den rækkefølge du ønsker: Efternavn eller Fornavn stigende eller faldende, Postnr. - eller hvad du vil. Hver gang du har tastet nye oplysninger ind, kan du lave en ny sortering efter dit valgte kriterie. Er det godt nok?
>percy Den med det simple regneark var selv min første løsning, men når databasen bliver tilstrækkelig stor, er det ligesom ikke nok. Jeg har brug for et brugerbillede, som indeholder mine felter (fornavn, efternavn, adresse osv.) Tanken er så at hvis jeg indtaster telefon nr. og trykker på en knap (søg), så popper hele kunde info op, og hvis den ikke findes, tastes (oprte), og så kan kunden oprettes, osv.
Men tak for budet.
>Syntax hh Tak for budet, men jeg er gået lidt død i at forsøge at selv bygge den op fra bunden.
>clausgold Det lyder rigtig godt. Jeg ved ikke hvor simpelt den er, men jeg håber at jeg efterhånden har fået ideen beskrevet fornuftig. De data jeg har brug for er: fornavn, efternavn, adresse (evt. 2 linier), post nr, by (hvis muligt, så automatisk ud fra post nr, Land. Det er meget vigtigt at den skal være simpel/enkel at se på, samt at benytte. Hvis du (eller andre) har et bud på hvordan det kan se ud, er her min e-mail:jk501dk2000(z)yahoo.dk
Lav din database i Excel med kolonneoverskrifter, marker overskrifterne og formater med fed og lav så en række med indhold. Marker derefter en celle med indhold og vælg Data - Formular.Så får du en formular, hvor du kan oprette nye, rette i bestående, slette, og du kan bladre mellem poster samt søge efter poster med alle mulige kriterier.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.