10. januar 2004 - 11:37Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Forskellen imellem ms 6382 og ms 6382E
Hvad er forskellen imellem bundkortet ms 6382 og ms 6382E. Jeg skal bruge en bios opdatering til ms 6382,men den jeg skal bruge,er faktisk den til 6382E,nemlig:supports cpu 2400+ and 2600+.Jeg vil have isat en større cpu. Så vidt jeg kan se på MSIs hjemmeside,har de ikke produceret en 6382A og 6382B o.s.v.Men kun 6382 og 6382E. Hvad kan der ske,hvis jeg prøver den til 6382E på min 6382? Den cpu jeg bruger nu,er en AMD Athlon xp 1700+ og vil opgradere til en 2400+.Men jeg skal ha opdateret den bios.
Prøv at køre MSI´s liveupdate: http://download.msi.com.tw/support/swr_exe/LiveUpdate.exe Umiddelbart vil jeg ikke tro du kan opdatere med en BIOS der ikke er skrevet til bundkortet, gør du det alligevel, risikerer du at stå med et bundkort der ikke virker.
Den har jeg prøvet.Og der var ingen opdate til min bios.En kamerat har lige brugt MSI liveopdate til sin comp,en pentium cpu,og der var heller ingen opdates til hans bios.Underligt at man kan gå ind på deres hjemmeside og finde opdates til bios,men ikke via deres live opdate. Jeg skal lige sige,at min comp er en Medion.Og jeg var inde på deres hjemmeside og søge en opdate.Der var en,men det fremgår ikke at den opgradere,så jeg kan køre en større cpu.Siden er på tysk.Og det kan jeg ik forstå.Den engelske side,siger heller ik noget om det.Så jeg er lidt lost nu.
Giv mig det link til Medion, så ser vi hvor langt mit tyske rækker.*S* Men jeg ville under ingen omstændigheder flashe en BIOS ind der ikke er direkte skrevet til bundkortet.
Ja jeg kunne jo gøre det alligevel.Da jeg åbenbart alligevel skal ud og ha et nyt bundkort,hvis jeg vil køre med en 2400+.Men jeg synes sgu ikke det kan passe,at der ikke er den mulighed for at opgradere mit bundkortNår nu 6382 og 6382E ligger så tæt på hinanden.Men du skal da ha tak.
Velbekomme, tak for point.*S* Fordi bundkortene ligger så tæt op af hinanden, kan der sagtens være stor forskel i den måde de er bygget op på, så den ens BIOS ikke vil virke på den anden, spørg ikke mig om forskellene, det har jeg ingen anelse om.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.