Avatar billede koden12 Nybegynder
10. januar 2004 - 22:19 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

service ikke adgang

Jeg har en Windows 2000 server hvor jeg ikke har adgang til at oprette autostart af et program i Services.. hvor sætter jeg Administrator (s) rettigheder til at have dem ?
Eller have lov til det ... ikke noget program starter selv med en genstart..

VH
koden12
Avatar billede beorn Nybegynder
10. januar 2004 - 22:28 #1
du skal bare logge ind med administrator, ellers hvis du kører AD kan du sætte gruppemedlemsskab i users og hvis du ikke kører AD kan du vist sætte det under kontrol panelet.
Avatar billede koden12 Nybegynder
10. januar 2004 - 23:28 #2
Jeg er lokket på som Admin (AD) som du kalder det.. men hvor sætter jeg den til gruppemedlemskab ?  i Users ?

VH
koden12
Avatar billede beorn Nybegynder
10. januar 2004 - 23:47 #3
AD står for active director og er installeret hvis din maskine er en Domain controller. men prøv at logge ind som administrator istedet for admin. administrator er en default indbygget konto i windows som ikke kan fjernes eller disables.

hvis du ikke kan dette, må du lige vente til i morgen når jeg skal forbi kontoret. jeg kan ikke huske præcist hvor man finder gruppe medlemskabet uden at se på skærmbilledet.
Avatar billede beorn Nybegynder
10. januar 2004 - 23:48 #4
ehh ad står for active directory når jeg engang lærer at stave :-)
Avatar billede koden12 Nybegynder
11. januar 2004 - 13:36 #5
Tak det er pænt af dig... jeg sidder heller ikke ved serveren... AD kender jeg godt og ja, jeg er inde som Administrator, det var bare mig der ikke "gad" : ) skrive det helt ud...Jeg gik og troede det var i "Local Sikkerhed" "tilladelser" at det lå...Og endelig den der med Gruppemedlemskab har jeg ikke hørt før, skal jeg gøre Administrator til medlem af Gruppemedlemskab i Active Director ?  lyder underligt... Det er en købt "færdig" server som de så , nok for at tjene penge,!! ikke sætter op så Administrator kan noget... Smart : (
VH
koden12
Avatar billede beorn Nybegynder
11. januar 2004 - 13:42 #6
administrator skulle meget gerne have rettigheder til at tilføje services som default. det er vidst ihvertfald ret svært at fjerne de rettigheder igen. men  jeg tjekker lige de præcise kommandoer om et par timer.
Avatar billede koden12 Nybegynder
11. januar 2004 - 13:53 #7
Det haster ikke... De er som regel også ret grundige når de vil tjene penge..

VH
koden12
Avatar billede koden12 Nybegynder
27. januar 2004 - 01:04 #8
Fandt svaret
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester