Avatar billede hc-riis Nybegynder
12. januar 2004 - 17:22 Der er 2 kommentarer

Søger hjælp til parabler og andengradsligninger

Jeg har opgaven:

Angiv ligningen på formen y = ax^2+bx+c, for de parabler der går gennem: (1,0), (5,0) og (0,3)

Jeg ved dog så meget, at C = 3 da det er punktet den skærer y-aksen. Så er problemet bare at fidne A og B. Det er vidst noget med a(x-rod1)(x-rod2). Rødderne er henholdsvis 1 og 5. Jeg har fået svaret på opgaven, men vil gerne have noget ud af opgaven også. Så hvis der var en der kunne give mig mellemregningerne og foklare fremgangsmåde til at finde a og b. Svaret er: Y = 3/5x^2 - 18/5x + 3.

På forhånd tak.

Mvh HC.
Avatar billede hc-riis Nybegynder
12. januar 2004 - 17:22 #1
I må undskylde at der ingen point er, da jeg ingen ejer for tiden. Men skal nok ordne noget :)
Avatar billede netpxg Nybegynder
13. januar 2004 - 10:43 #2
Der er flere måder

C har du allerede fundet ved at sætte værdien (0,3) ind i ligningen

Brug værdien (1,0) i ligningen og find b udtrykt ved a

Sæt (5,0) i ligningen, erstat b med det udtryk du fandt ovenfor og reducer ligningen, så har du a og b kan nemt udregnes.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester