Op til 2OO point: Melodi UD af en mobiltelefon (Nokia 6310)
Jeg har lavet en melodi jeg har uploadet til min Nokia 6310 og en kammerats Nokia 6310.Nu har min kammi fået en Nokia 6600 (det svin ;o) og han vil gerne have den melodi han plejer at bruge, med over på den nye telefon.
Men jeg kan for min død ikke finde 'noderne' til den melodi jeg har lavet, i den rigtige version på min PC :o(.
Er der en måde hvorpå man kan 'hive' en melodi man selv har uploadet til en Nokia 6310 ud igen?
Jeg har det almindelige kabel (DLR-3P) og Nokia's software til at tage en 'backup-kopi' af telefonens data, men omfatter det også selv-uploadede ringetoner, og i hvilken fil finder jeg i givet fald (dataene med) ringetonen?
Nokia 6310 indeholder mig bekendt IKKE en mulighed for at sende en ringetone til en anden, og måske kan man heller ikke hive den ud.
I første omgang har jeg kun tildelt spørgsmålet 15 point fordi jeg 'frygter' svar af typen "det kan du ikke - det er det rigtige svar - giv mig så point".
Et svar der får melodien ud af telefonen så jeg kan sende den til min kammi giver 200 point!
/Rob
