Avatar billede delphimann Nybegynder
15. januar 2004 - 20:03 Der er 15 kommentarer

Loven om børne porno?

Hej eksperter

Hvis jeg har en side med mulighed for upload af billed, og f.eks en 16 årig pige oploade et nøgen billed af sig selv.

Er det børneporno ?!
Kan jeg som wabmaster bliver hangt ud for det ?!

Der står på siden

Betingelse:
1). Du skal være fyldt 18 år
2). MINSITE.Dk tager ikke ansvar for dine billeder eller tabt data

Der er naturligvis en Admin der kigger alle billeder igenmem!
Det er jo sværet at se om en pige/dreng er 16 eller 18 år !

Hvordan er loven ?!
Avatar billede denmark77 Nybegynder
15. januar 2004 - 21:22 #1
ja det betraktes som børneporno!!! (intel 18 års alderen)
det er så ulovligt som det kan blive!!!hvis det bliver opdaget
ryger du på vand og brød i 2 til 6 år
Avatar billede miss-g Seniormester
15. januar 2004 - 21:22 #2
Avatar billede miss-g Seniormester
15. januar 2004 - 21:23 #3
Her har de også et forum med en jura sektion:
http://www.startfirma.dk/index.php?lng=dk
Avatar billede pillpopper Nybegynder
15. januar 2004 - 21:27 #4
av av av se at få det slettet permenent da dette er stregt ulovlig og kommer politiet på besøg har du et stort problem, hvad vil du osse med sådan noget svineri?
Tjaa jeg spørger bare!
Pillpopper
Avatar billede miss-g Seniormester
15. januar 2004 - 21:29 #5
Den norske afdeling af Tele2 er blevet dømt for distribution af børneporno, og idømt en bøde på 500.000 NKR. Forbrydelsen skulle angiveligt være foregået via Tele2's newsservere.

Gammel nyhed fra 2002
http://www.newz.dk/forum/item/21820/

Om loven er ændret siden...?
Avatar billede pillpopper Nybegynder
15. januar 2004 - 21:30 #6
foresten kan du osse bede om forskellige personlige oplysninger for dem der vil uploade deres billeder, inden du godtager billedet så du er 100% sikker på du ikke har gjort noget forkert/ulovligt..
(glem det første svar da jeg misforstod det lidt´´sorry)
Pillpopper
Avatar billede pillpopper Nybegynder
15. januar 2004 - 21:32 #7
Og desuden kommer det så langt står den på bankekød i fængslet og det er ikke sjovt, bare et rigtig godt råd da de indsatte altid ved hvad den enkelte sidder inden for inden de andkommer til hotel gitterly!
Avatar billede a.and Nybegynder
15. januar 2004 - 23:07 #8
Tror på ingen måde det kan gå så galt som en tur i fængsel. Tror ikke det kan karaktiseres som børneporno. Ifl. Red barnets hjemmeside. 
Men henvend dig da til en med forstand på jura evt. en af de gratis servicer der er på nettet. De vil uden tvivl kun give dig et fyldestegørende svar. Så der ikke opstår nogen ubehaglig situation.
Avatar billede sharkman Nybegynder
16. januar 2004 - 00:23 #9
Billedet skal være pornografisk - ikke nok at det er et billede af en nøgen person. Der skal være et seksuelt indhold (utugtigt). Uddrag af straffeloven - bemærk stk. 3:

»§ 235. Den, som udbreder utugtige fotografier eller film, andre utugtige visuelle gengivelser eller lignende af personer under 18 år, straffes med bøde eller fængsel indtil 2 år eller under skærpende omstændigheder med fængsel indtil 6 år. Som skærpende omstændigheder anses navnlig tilfælde, hvor barnets liv udsættes for fare, hvor der anvendes grov vold, hvor der forvoldes barnet alvorlig skade, eller hvor der er tale om udbredelse af mere systematisk eller organiseret karakter.

Stk. 2. Den, som besidder eller mod vederlag gør sig bekendt med utugtige fotografier eller film, andre utugtige visuelle gengivelser eller lignende af personer under 18 år, straffes med bøde eller fængsel indtil 1 år.

Stk. 3. Bestemmelsen i stk. 2 omfatter ikke besiddelse af utugtige billeder af en person, der er fyldt 15 år, hvis den pågældende har givet sit samtykke til besiddelsen.«
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
16. januar 2004 - 00:44 #10
Jeg har på et tidspunkt politi-anmeldt (elektronisk) en side med billeder af
nøgne børn, noget yngre end 16 år, og fik det venlige svar tilbage, at det
efter en umiddelbar vurdering ikke var børneporno.

Så jeg støtter sharkman uden på nogen måde at være jurist ;)
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. januar 2004 - 05:22 #11
Jeg vlle ringe til "Gratis Retshjælp" (det er autioseret advokater ) de kan 100% sige dig hvad der er rigtigt og hvad der er forkert og de er meget venlige til at svarre på alt (det er jo osse derfor de er der  ;-) - så er du 100% sikkert på at du ikke laver noget forkert, dem har jeg personligt selv brugt tit hvis jeg havde nogle problemer og en advokat skal som reglt have penge for at svarre på spørgsmål feks. at få en advokat til at sende et brev kst. fra 1000 til 2000kr!
Pillpopper
Pillpopper
Avatar billede NanoQ Nybegynder
16. januar 2004 - 11:22 #12
Jeg kan kun bakke op om både sharkman og erikjacobsen.

Jeg tror feks. næppe jeg bliver dømt for børneporno med disse: http://www.nanoq.dk/privat/galleri/uge4og5/index.php ;)
Avatar billede delphimann Nybegynder
16. januar 2004 - 13:02 #13
Jeg vælger at spørg en advokat! den med rigtigt svar får point sammen med miss-g
Avatar billede pillpopper Nybegynder
15. februar 2004 - 06:19 #14
hej Delphimaann her er pragrafen om børneporno så kan de selv vudere om deres stof de vil lægge ind/ud på internettet strider i mod reglerne, det er pragraf 235 - citat:  BØRNEPORNO
Paragraf 235
Den, som erhvervsmæssigt sælger eller på anden måde udbreder eller med
forsæt hertil fremstiller eller skaffer sig utugtige fotografier, film eller
lignende af børn, straffes med bøde, hæfte eller fængsel indtil 6 måneder.

Stk. 2. Den, som besidder fotografier, film eller lignende af børn, der har
samleje eller anden kønslig omgængelse end samleje, straffes med bøde.
På samme måde straffes den, som besidder fotografier, film eller lignende
af børn, der har kønslig omgang med dyr, eller som anvender genstande på
groft utugtig måde.

Her er linket dertil så kan de selv læse at jeg ikke har opdigtet dette.    http://www.djh.dk/graazoner/DKlovgivn.html

Venlig hilsen
Pillpopper
Avatar billede pillpopper Nybegynder
27. juli 2004 - 10:31 #15
Er spørgsmålet lukket eller hvad ??

m.vh
pillpopper
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester