Avatar billede fcand Nybegynder
15. januar 2004 - 20:29 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

billede til HTML

Kan man få photoshop til at automatisk skære et stort billede op og sætte det sammen i HTML hvis man har sat guides på?

//fcand
Avatar billede spe Nybegynder
15. januar 2004 - 20:34 #1
Ja
Avatar billede spe Nybegynder
15. januar 2004 - 20:38 #2
:-) Var fristende at svare så kort.

Når du har Photoshop har du også ImageReady og sender du dit billede over i ImageReady har du en menu Slice og her finder du en kommando Create slice from guides. Derefter kan du gemme optimized og vælge at gemme både billder og html.
Avatar billede fcand Nybegynder
15. januar 2004 - 20:44 #3
heh - okay! men hvis det nu er et hjemmeside design - kan man så bestemme hvor den skal følge guides'ne og hvor den ikke skal, for de går jo igennem hele billedet! hvis du forstår!?
Avatar billede spe Nybegynder
15. januar 2004 - 20:50 #4
tror jeg forstår. Når ImageReady har lavet slice udfra hjælpestreger (guides) så kan du godt slette dem du ikke skal bruge. Men der vil blive nogle tilbage for det der sker er at dit billede bliver skåret op og lagt i en html-tabel og "puslespillet" skal gå op. Men du behøver ikke gøre alle slices til klikbare med link på.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester