24. januar 2004 - 13:48Der er
20 kommentarer og 1 løsning
OpenWebMail nægter at sende mail.
Hejsa Jeg har OpenWebMail installeret på min server. Nu er der dukket et større problem op, hvergang jeg forsøger at sende en mail, kommer den med denne fejl meddelse:
Jeg har ingen anelse om hvad den betyder.. Har prøvet at afinstallere og installere igen, uden nogen nytte. Brugerne kan fint sende mail fra fx consollen... Hvad er problemet?
Jeg tror det, men er faktisk ikke sikker, da jeg ikke har andet end 127.0.0.0/8 på min linie. Men de andre er kommaseparerede, så mon ikke den også er?
Sådan, skulle bare lige have sat relayhost til at være tom igen.. det var sandbox's svar mynetworks = 127.0.0.0/8 der gjorde tricket... ;) Tak for hjælpen begge to.. Smider du lige et svar sandbox?
Synes godt om
Slettet bruger
24. januar 2004 - 15:24#17
Jeps
Synes godt om
Slettet bruger
24. januar 2004 - 15:26#18
Og hvis du skal have noget i relayhost, så skal det være navnet på din udbyders SMTP. Jeg har f.eks:
I mit tilfælde betyder linien, at min server ikke står for den endelige levering, men bare sender alt, der ikke er til min egen maskine videre til Cybercitys server.
Fordelen ved det er, at nogle servere har en ret aggressiv opsætning, så de nægter at modtage post direkte fra IP-numre, der er i dial-up-pools og lignende. De kan godt have for eksempel Cybercitys IP-numre til uddeling blandt ADSL-kunder med i deres "sorte bog", og så vil jeg ikke kunne sende post til dem. Med den linie i min main.cf er det Cybercitys officielle mailserver, der afleverer posten og ikke min.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.