Avatar billede xbobby Nybegynder
26. januar 2004 - 17:39 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Data fra Excel på den nemmeste måde

Jeg har en nogle data i et Excel regneark, som jeg skal have gemt i en SQL database, som derefter skal vises i PHP.

Spørgsmålet er hvilken af to nedennævnte løsninger vil man bruge?

1. Data fra Excel regnearket gemmes direkte i SQL databasen - kan det lade sig gøre?

2. Data Fra Excel regnearket gemmes i en txt fil, hvorfra de forskellige data hentes over i SQL databasen.

Hvad siger Eksperterne?

//Xbobby
Avatar billede Slettet bruger
26. januar 2004 - 19:24 #1
1) Jeg ved ikke, om det kan lade sig gøre.

2) Dette kan lade sig gøre. Bed Excel om at gemme som en csv-fil (Muligvis kalder Excel det eksporter). Den resulterende fil kan hentes ind i f.eks. MySQL på mange forskellige måder alt efter hvilken frontend du bruger. Jeg vil tro, at andre databaser har samme mulighed i deres frontends.
Avatar billede xbobby Nybegynder
27. januar 2004 - 17:48 #2
Hej Sandbox
Jeg er tilfreds med din kommentar, så smid et svar :-)

Hvad er grunden til at man skal bruge en csv fil og ikke en almindelig txt fil? og kan man bruge æ,ø, og å i en csv fil?

//xbobby
Avatar billede Slettet bruger
27. januar 2004 - 21:31 #3
En csv-fil ER en almindelig tekst-fil bare med et andet efternavn. Og MySQL er sådan set ligeglad, hvad filen hedder, bare indholdet er i orden.

Jeg tror til gengæld at Excel vil lave indholdet af filen lidt forskelligt alt efter om du beder den om at lave en tekst eller en csv. I en tekst-fil laver den nok bare mellemrum mellem felterne på en linie, hvor csv har komma mellem hvert felt. (CSV er en forkortelse for Comma Separated Values.) Derudover plejer har csv-filer også ofte "" uden om et felt, for hvis nu der skulle være et komma inde i feltet.
Avatar billede xbobby Nybegynder
28. januar 2004 - 12:00 #4
Tak for hjælpen Sandbox

//xbobby :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester