26. januar 2004 - 22:03Der er
6 kommentarer og 3 løsninger
WinXP på bærbar m. PIII 700mhz?
Hej -
Jeg er den stolte ejer af en ThinkPad X21, men overvejer hvorvidt det vil være fornuftigt at køre Windows XP på den?
Specifikationerne er som følger: Intel Pentium III 700mhz 128mb so-dimm pc133 sd-ram travelstar 4200rpm hdd
Altså, vil XP kunne køre fornuftigt hurtigt på den - evt med flere ram - sammenlignet med Win2000? Det er især harddiskens manglende hastighed jeg er lidt bekymret for om vil sløve systemet væsentligt.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Jeg kører selv winxp, på en P3, dog med 800 mhz og 256 ram. Men ifølge Microsoft skulle det kunne kører på maskiner med mere end 64 mb ram, så kan ikke se at der skulle være nogen problemer med det.
Det er selvfølgelig access-time og seek-time der er det nødvendige. En travelstar er en arbejdshest - ikke hurtig, men heller ikke langsom. En udmærket disk til en bærbar.
det vil ret sikkert virke fint ; eneste kritiske punkt er dine 128 mb - (derfor forslag om at smide mere ram i den !) - den vil komme til at køre mere smertefrit med 256 mb ram.
Jeg kører XP på min HP laptop. PIII 450Mhz med 320 MB ram. (disken er 4200 eller 5400).
Den er hurtigere til at starte op en flere stationære af samme årgang, og en langsommere disk vil primært gå ud over start-up tiden. Der vil ikke være nogen forskel mellem 2K og XP når man snakker om selve brugen af Windows.
Jeg vil dog klart anbefale dig at få i hvert fald 128MB mere i. Med mit brug og med 320MB (PC100) ram har jeg slået pagefilen helt fra. Kører fint :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.