Avatar billede hoffmann-as Nybegynder
05. februar 2004 - 11:52 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Rettigheder på server

Hej

I vores virksomhed logger brugerne på via et domæne på en windows 2000 server. Vi har en anden server der kører fildeling, som også kører win 2000 server.

Jeg ville gerne have det sådan at brugerne ikke kan slette mapper og filer, men at de kan oprette filer, gemme filer osv, ændre filnavne osv..

Jeg har derfor under de enkelte mapper på serveren givet tilladelse til alt, undtagen sletning og sletning af mapper. Men...når man så opretter et word dokument og prøver at gemme det, siger den:

"En fuld lagring kunne ikke gennemføres på grund af fejl i forbindelsen med adgangen til filen
(M:\Test\test.doc)"

- hvilket resultere i at filen ikke bliver gemt...

hvis jeg giver dem tilladelse til at slette filer, kan den sagtens gemme, men så er jeg jo ligesom tilbage hvor jeg startede...

Så hvordan løser jeg problemet???

På forhånd tak og mvh. Martin
Avatar billede hoffmann-as Nybegynder
05. februar 2004 - 12:39 #1
Er der slet ikke nogen der kender lidt til windows server..?
Avatar billede lgj Nybegynder
05. februar 2004 - 12:43 #2
Jojo gi' os lidt tid til at tænke.:)

Det kan du ikke løse med rettigheder. Det er word der opretter en midlertidig fil som word så skal slætte igen. Jeg mener ikke word kan konfigureres til at lægge den midlertidige fil andre steder. :(
Avatar billede serverservice Praktikant
05. februar 2004 - 13:39 #3
Hvis du giver dem "read & execute" og fjerner "write" permission virker det så ikke?
Avatar billede lgj Nybegynder
05. februar 2004 - 13:54 #4
Det er det han har gjort "Jeg har derfor under de enkelte mapper på serveren givet tilladelse til alt, undtagen sletning og sletning af mapper."

Office opretter en midlertidig fil som så kopieres over til eks. test.doc og sletter herefter den midlertidige. :(
Avatar billede maagen Nybegynder
06. februar 2004 - 08:04 #5
Du kan gøre det imde under avancerede rettigheder. Der kan man definere meget mere præcist hvilke rettigheder man har både på mappe og filniveau.
Avatar billede Slettet bruger
06. februar 2004 - 08:33 #6
Fjern hakket i Allow inheritable permissions from parent to propagate to this object. Klik Remove.

Klik Add...
Vælg CREATOR OWNER
Sæt Permissions til Modify.

Klik Add...
Vælg Auhenticated Users
Sæt Permissions til List Folder Contents
Klik Advanced...
Marker Auhenticated Users
Klik View/Edit
Sæt hak i Create Files/Write Data
Klik OK

Tilføj evt. Domain Admin/Udvalgte grupper med Full Control, eller hvad du måtte ønske.

Klik OK


Nu kan brugerne oprette filer og ændre/slette/læse EGNE filer. Men ikke Oprette/Slette mapper.
Hvis det ikke er dette du ønsker, så beskriv NØJAGTIGT hvad du vil opnå.

:-)
Avatar billede Slettet bruger
11. februar 2004 - 06:56 #7
Du rykker for et svar ca. 3 kvarter efter at du har oprettet spørgsmålet, når der så kommer kommentarer/svar har du åbenbart ikke tid til at kommentere dem. Godt gået  hoffmann-as.
:~|
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester