06. februar 2004 - 08:57Der er
19 kommentarer og 2 løsninger
Queries med tilhørende kalender
Hej Eksperter
I en tabel vil jeg gerne køre en query for en bestemt dato. Vil gerne have at en kalender poper op og man kan vælge start dato og igen slut dato. Kan det lade sig gøre. Er der nogen som har et eksempel liggende?
Opret 2 felter på din form en slutdato og en startdato, lad disse felter indgå i din forespøgsel som et kriterie med ala "between [Startdato] and [Slutdato]"
Jeg har afprøvet min db igen, og her fungerer den upåklageligt. Jeg har set Thomas' forslag, og det kører efter stort set samme princip, om end Thomas' er lidt mere elegant. For sfovs skyld prøver jeg lige at sende en anden db. Jeg vender tilbage iaften.
Jeg plejer at bruge denne til at udskrive en filtreret rapport:
If Me.FilterOn = False Then MsgBox "Der er ikke sat filter på formularen." & vbNewLine & "Procedüren forlades." Exit Sub Else DoCmd.OpenReport "Rapport1", acViewPreview, , Me.Filter End If
Men når du benytter Me.Filter, SKAL formularen være åbnet, eller kan rapporten ikke finde filteret.
Schoesler->Nå ja, det kan du have ret i. I stedet kan du lægge knappen på søgeformularen. Så skal kode bare se således ud:
If Forms!DinFormular.Filteron Then Docmd.Openreport "DinRapport",acviewpreview,,Forms!DinFormular.Filter else Docmd.Openreport "DinRapport",acviewpreview endif
'thomasjepsen' nu virker det fint tak for hjælpen. Et lille tillægsspørgsmål. Hvis jeg vil ændre datoen i søge formularen. Vil jeg gerne når jeg trykker på feltet slette indholdet "onclick"?
Me!Start = Null (på vedFokus på Start og slut-feltet)
tak for point :o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.