Avatar billede -sofus- Nybegynder
08. februar 2004 - 15:31 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Kom igang med 2003.

Jeg har fået fat i en maskine med 2003 Enterprise og Exchange Server 2003.

Jeg ville gerne have fat i en guide (helst på dansk) til hvordan man sætter et .dk domain (med subdomains) og får mail accounts på det domain.

Jeg har allerede domainet og mailserver hos et webhotel, men vil have det redeligeret over så jeg selv styre alting selv.
Avatar billede maxmuldjord Nybegynder
08. februar 2004 - 15:47 #1
Jeg lytter med interesse :)
Avatar billede peterlund Nybegynder
13. februar 2004 - 15:42 #2
Ved ikke ummidelbart om der findes en guide med så mange detaljer som du muligvis leder efter.

I bund og grund skal du:

- Sætte webserveren op på 2003 enterprise så den kan det dine websites kræver
- Kopiere alle dine websites over på 2003 og sørge for at det kører
- registrere IP adressen på din webserver i DNS til dine websites (er sikkert registreret hos din host idag)
- installere og konfigurere Exchange 2003 til at understøtte dine email domæner
- Sørge for at alt DNS opdateres til at pege på dine IP adresser

Der er ret mange detaljer i hver enkelt af de ovenstående punkter. Men grundlæggende, hvis du har simple websites (dvs. ikke noget php, perl, asp ol.) så er det ikke så svært.
Hvis du kun har meget få email adresser du skal ha dækket, er Exchange meget stort for så lidt, overvej evt. en mindre mail server (evt. surgemail, www.netwinsite.com, gratis for op til 5 email)

Hvis du er teknisk meget tung og kan det her windows ud og ind, så burde det ikke være noget problem, men ellers er der mange små ting der kan gå galt.

Til sidst vil jeg også lige sige, at du bør have check på sikkerheden, dvs. at du er sikker på selve serveren er godt beskyttet med fw og lign. og at din mail server ikke er åbent relay.
Avatar billede -sofus- Nybegynder
15. februar 2004 - 14:18 #3
Har kørt med egen webserver i lidt over 2 år, så kender til webhosting, men ville gerne lære lidt om de andre programmer.
Avatar billede -sofus- Nybegynder
22. marts 2004 - 17:23 #4
Lukker spørgsmål, hvis der er nogle der vil have point så smid
et svar. Tak til alle som har hjulpet/forsøgt at hjælpe
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester