Min PC er begyndt at hakke i lyden eller spille den i "slowmotion", når belastningen af CPUen stiger.. Desuden hakker musen også når man flytter den rundt. Det er somom den er begyndt af og til at hoppe op omkring 100% i belastning, men selv ved lavere belastninger hakker den. Den har virket perfekt før, jeg har geninstalleret og tjekket for virus mv. Det er én: Adm T-bird 900mhz, 512ram, terratec dmx6 fire lydkort og et par nyere harddiske.
Hva faen kan der være galt, det er til at få lange noss... over
Tjekkede med et program som hedder SpeedFan, den siger 55grader ved hvad jeg gætter på er CPU og 39grader ved motherboard.. Det lyder selvf. halvhøjt, men der sidder en Silver Orb på og kabinnettet står åbent. For meget?
jeg har tjekket med taskmanager, det er forskellige processer, som f.eks. explorer som render op af og til. Men den hakker også selvom samlet load ligger på 20%.. Når den ryger højere op bliver det are ekstremt. Der kører ingen overflødige processer etc. Jeg kører gerne Photoshop, winamp, internet explorer samtidigt og har aldrig tidligere haft problemer derved
Det er som skrevet Terratec DMX6 Fire, med nyeste driver. Samtidigt hakker musen også, så jeg tror ikke det er et specifikt lydkort problem.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.