Avatar billede jannhomm Nybegynder
08. marts 2004 - 12:51 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

vis alle poster i formular

Jeg har en formular med tre tabeller der er sammensat med en til mange relationer. sag - hus - lån ... dvs. en sag kan indeholde flere huse og et hus kan indeholde flere lån.. men i min fomular vises kun det lån der er tilknyttet det hus med laveste id værdi ....

Hvordan kan jeg vise alle poster i lån der er tilknyttet alle huse tilknyttet en sag ???

På forhåns tak!
Avatar billede overchord Nybegynder
08. marts 2004 - 13:16 #1
Hvordan vises laanet? Som en underformular eller hvad? Hvis du har flere forskellige tabeller for sager, huse of laan vil det vaere oplagt at lave som undertabeller. Hovedformukaren viser sager, og underformular1 viser Huse og underformular2 (placeret enten i hovedformular eller underformul;ar 1) viser laanene.
Er det saadab noget du taenker paa?
Avatar billede jannhomm Nybegynder
08. marts 2004 - 13:20 #2
ja jeg har sag - hus i en formular og lånet i en underformular ... jeg tænkte på om det evt. var min sql sætning der skulle rettes ???

SELECT Lånesag.Lånid, Lånesag.Lånetype, Lånesag.Hovedstol, Lånesag.Optagelsesår, Lånesag.Rente, Lånesag.Prioritetsnr, Lånesag.HusId
FROM Hus INNER JOIN Lånesag ON Hus.Husid = Lånesag.HusId;
Avatar billede overchord Nybegynder
08. marts 2004 - 13:29 #3
OK jeg ville lave den lidt anderledes og referee direkte til HusID som er valgt paa formularen:

"SELECT Lånesag.Lånid, Lånesag.Lånetype, Lånesag.Hovedstol, Lånesag.Optagelsesår, Lånesag.Rente, Lånesag.Prioritetsnr, Lånesag.HusId FROM Lånesag WHERE Lånesag.HusId = " &  [Forms].[HusFormular].[HusID]
Avatar billede jannhomm Nybegynder
08. marts 2004 - 14:04 #4
kan ikke rigtig få det til at virke :-(
måske skal jeg lave en løsning hvor jeg vælger husid, for derefter at afsøge lån
Avatar billede mugs Novice
08. marts 2004 - 14:29 #5
I tabellerne hus og lån må du have et felt der knytter et eller flere lån til et husid. Dette felt knytter samtidig underformularens felter til parentformen. Prøv at åbne underformularen og kontroller underordnede / overordnede felter. Hvis disse 2 egenskaber er sat til det felt nævnt i første linie, bør du kunne se alle lån knyttet til huset.

Har selv lavet en dummefejl engang med samme symptomer, hvor jeg kunne en enkelt post i underformularen, selvom der var flere. Jeg havde sat underformularens kildeformular til at vise enkeltposter! Kontroller lige dette ved samme lejlighed.
Avatar billede mugs Novice
08. marts 2004 - 14:30 #6
Evt. kan du sende db til:
mugs@mail.dk
så vil jeg se på det iaften.
Avatar billede jannhomm Nybegynder
08. marts 2004 - 14:49 #7
ok det lyder godt, jeg sender det om et par timer, så kan jeg lige nå at gøre det lidt pænere, nu når jeg kan få en ekspert til at kigge på det :-)
mange tak
Avatar billede jannhomm Nybegynder
08. marts 2004 - 19:10 #8
Så er den sendt som zip-fil, håber den virker overskuelig.
på forhånd tak !
Avatar billede jannhomm Nybegynder
08. marts 2004 - 20:56 #9
ja så fik jeg det løst - tak for hjælpen mugs :-)
Avatar billede mugs Novice
08. marts 2004 - 20:57 #10
Selv tak. Det var et spørgsmål om overordnede / underordnede felter.
Avatar billede jannhomm Nybegynder
08. marts 2004 - 20:59 #11
jep :-)
Avatar billede mugs Novice
08. marts 2004 - 21:56 #12
Ny fil returneret med et par andre rettelser, som jannhomm skrev i sin mail til mig tidligere på aftenen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester