Avatar billede nez Nybegynder
08. marts 2004 - 18:13 Der er 4 kommentarer og
4 løsninger

Mangler informationer om hvad virusprogram gør

Nogen der kan give links eller beskrivelser som fortæller hvad et virusprogram i bund og grund gør, og hvordan det virker..
Mange tak...
Avatar billede Kengun Praktikant
08. marts 2004 - 18:44 #1
Jeg har desverre ingen links men lidt information :) Der er tusindvis af virus, og der kommer nye virus hver eneste dag. Et virus er som oftes kun et lille program og det er forskellig hva dette lille program kan gøre. Nogle viruser er slemme og vil forsøge at ødelægge din harddisk, dine mp3's, dine billeder og andre viruser kan være ganske harmløse og f.eks. bare være en "joke". Nogle andre viruser kan f.eks. lægge ind andre programmer, som f.eks. spyware (spionvare).
Avatar billede bufferzone Praktikant
08. marts 2004 - 19:48 #2
Alle vira har signature. En virus signatur, er de specielle spor den laver på din maskine, Det kan være specielle filer der placeres på maskinen, specielle entries i din registreringsdatabase, eller filer af speciel størrelse eller andet der kan kendetegne dem.
Nogle vira paster sig selv ind på eksisterende filer, her kan de genkendes ved at analysere bitmønstrne i de filer, populært sagt kan virusscanneren gendkende en særlig række af nuller og ettaller i en speciel rækkefølge, og dermed afgører om en fil er inficeret med virus.
Nogle virusscannere bruger nogle gange hasværdier til at afgøre om en fil er inficeret eller ej. Hvis den raske fil har en kendt fast hasværid, kan man tage hasværdien af den praktiske fil og dermed afgører om den er inficeret eller ej. Nogle vira er såkalde hukommelses vire, der kun (eller primært) findes i hukommelsen. Disse vira genkendes ved at analysere på kørende processor, hvilket hukommelses segment de er placeret i, hvilke protokoller,rutiner og funktioner de har fat i.

Nor din virus scanner opdateres, vil den blive opdateret på to grundlæggende forskellige måder. Signaturfilen kan opdateres. Det er de forskellige viras siganture man opdatere, og dsørger dermed for at scanneren kan genkende de nye vira der er opdaget siden den sidste fil. Andre gange er det virus scannerens moter (engins) der opdateres. Her er det nye metoder der intruduceres, nye ting der kan kontrolleres på
Avatar billede Kengun Praktikant
08. marts 2004 - 22:13 #3
Avatar billede nez Nybegynder
09. marts 2004 - 18:32 #4
undskyld men hvis jeg smider et spørgsmål mere ind her..
Hvad vil der ske hvis der kommer en virus ind på et virksomheds netværk?? Det er i orden med punktopstilling eller noget lign.
Takker mange gange for det jeg har fået indtil nu...
Avatar billede bufferzone Praktikant
09. marts 2004 - 18:46 #5
Det er potentielt noget skidt, især hvis det er en orm. Dels er det helt normalt at hele organisationsns mail konti ligger på samme server, og at alle adresser på nettet er tilgængelige fra alle maskiner. en orm i denne situation vil meget hurtigt lægge mailserveren ned. Da firmaer normalt har fornuftige internet forbindelser vil en e-mail orm hurtigt kunne spredes til mange andre kontakter og ligende.

Andre vira spredes også hurtigt på interne netværk, og de kan potentielt køre længe. Hvis en medarbejder f.eks. har en gammel diskette liggende, der ikke er blevet scannet, kan man være ude for at virusen genopstår og kører igen.

Et virksomhedsnet bør beskyttes flere steder. Mail scanning for virus både ind og ud på mailserver niveau. Virus scanning på alle servere og alle maskiner, gerne med forskellige scannere på sererne og på arbejdsstationerne.

Sørg for at hjave en klart formuleret virus politik, så alle ved hvad de skal gøre hvis de opdager noget mistænkeligt, og lad være med at true med bål og brand, det får bare folk til at forsøge at skjule at derer virus på deres maskine, og dermed håbe på at det opdages hos andre først.
Avatar billede nez Nybegynder
09. marts 2004 - 19:02 #6
du er fandme alletiders :D
Men hvad kan der ske med filer osv. kan de redes eller skal alt bygges op fra bunden igen??
Avatar billede nez Nybegynder
09. marts 2004 - 19:04 #7
Hvis det for ekspempel er en bank eller noget lign. der bliver inficeret..
Avatar billede Kengun Praktikant
09. marts 2004 - 19:27 #8
Ja filer kan reddes ved at bruge speciell software. Også antivirusprogram kan fixe file. Dessuden så kører banker og store firmaer backup, så file kan i de alle flere tilfelle reddes. For flere år siden fik jeg et virus som gjorde alle mine mp3 file til at være kun 5kb. Dem klarede jeg at redde ved læse dem ind i et specielt musikprogram for deretter å lagre dem igen :) Viruset infiserte også nogle billedfile og dem klarte jeg ik at redde, men dem hadde jeg backup av. Efter den tid så kører jeg alltid et oppdatered antivirusprogram og har ik haft nogle problemer med virus :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester