11. marts 2004 - 14:43Der er
43 kommentarer og 1 løsning
Asus 9800xt
Hej...
Jeg har ikke den ville forstand på det her... men jeg har installeret kortet drivere, smart doctor... og alt det shit!
Har sat det hele op efter manualen!
Men hver gang jeg vil lave en test i 3dmark03 går den på et tidspunkt istå... Og så kommer Smart doctor med en advarsel om at VGA bus ikke får nok strøm... nogen som lige gider gi en hånd! ??
Forkert - grafikkortet kan godt starte op uden strøm - problemet er bare, at grafikkortet ikke får strøm nok til at køre.
Har selv et 9800XT, og har leget lidt med kølingen af det (vandkøling). PC'en startede fint op, Windows også, men da der var gået et stykke tid, så gik mit overvågningssystem igang, da kortet ikke fik strøm nok.
hmm har ik fået den nye driver ned endnu mend prøvede igen... denne gang fik jeg en ny fejl... nu sagde den at jeg måske var nød til at skifte køler ud... men så vidt jeg kan se kører de fint derud af!
hmm har godt nok hørt flere hvis kort er blevet for varmt, hvorefter de har måtte sætte en passic køler på. Men prøv med den driver og vend tilbage. Husk at slette den gamle inden du smider en ny på
jeg skal lige være 100 % sikke inden jeg spørger om jeg kan får varen retur!!!
der står i manualen!
AGP bus VDDQ voltage and AGP bus 3.3 Voltage should be supplied steadily by your motherboard. Otherwise, your system will crash.
Mit bundkort er på 1.5 --> asus P4P800... Men har lige tjekket edbpriser.dk ingen kort kører med 3.3 volt mere... ingen af de nye!
Satte det nye kort i... plugede strøm stik til! Altså jeg gjorde følgende da jeg installerede! Fjernede de gamle drivere! Install de nye + smart doctor og andre progs Der efter satte jeg programmerne op efter manualen! Satte bios på 256 mb ram!
Der efter kørte jeg 3dmark03 som efter 3 videoer crashede!!!
Har jeg gjort noet forkert i install ... og kan jeg får flere volt i APG ??? Nogen som ved om de nye Asus 9800 r på 1.5 --> har jeg så fået et gammelt ??
Forsøger bare at vejlede dig til at bruge forummet, så der ikke opstår problemer så du ikke kan få hjælp herinde igen. når folk hjælper dig vil de jo gerne have feedback ikke sandt :)
Tror ikke det har noget medde der 3.3 V, som du snakker om. Har selv et P4P800, og det kører uden problemer med mit 9800XT - har ligeledes et Abit IC7-MAX3, også med et 9800 XT - fælles for begge kort er, at de ikke har mere end 1.5 V.
Okay men kan se at dr mangler volt til kortet det broker sig også over det... Men tror du jeg har fået et gammel Asus XT ??? da min ven også fandt det underligt...
Men is å fald har skrevet til dem jeg har købt det hos... har 14 dags returret!
min ven er i gang med det... han har et pro asus 9800 såå... men martin kunne du li tjekken noget for mig på dit gfx ??? se lige om dit AGP stik-eller hva man skal kalde det... er keyed for 1.5 ! altså det er delt op... hvis du forstår mig!
Nå men det ryder retur tak for hjælpen martin... nu virker det slet ikke mer... køler og alt kører men intet billed... såå det må have været defekt!! Så nu må vi se hvad de sir i butikken... men gider hvordan opdelningen r på den del som kommer ind i AGP er ???
Jamen nu har min ven sgu fået det til at virke... vi byttede om på ram blokkene så de sad i dual... men så brokkede kortet sig... jeg ved ik helt hvad der sker for det! Men så virkede den sgu lige pludselig da jeg sadte dem tilbage ... Men så virker kortet... vi installerede kun driverne... ikke noget andet deriblandt smartdoctor... --> ska li huske det var det som kom med advarslerne <-- jeg lavede testen og det virker perfekt syg grafik i Cod og BF ALT kører bare...
Kon: Smart doctor var skyld i det hele! Hold jer fra den vision
Martin og ird tak for hjælpen ;)
Note: fik 6252 i 3dbark03 - 2,8 p4 - 1 gb 3200 mb ram - asus 9800xt ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.