13. marts 2004 - 13:18Der er
11 kommentarer og 2 løsninger
problemer med defragmenter drevet
jeg har villet defragmentere min computer drev c
men den fortæller efter noget tid at noget er åbent... og starter derfor forfra... hvad sker der .. jeg har prøvet meget bla. at lukke div. via centr/alt/del jeg sidder med win98se - hvad skal jeg/evt. link til forståelse af problemet/funktionen defragmentering vh 1005
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
start din maskine op i fejlsikker tilstand (F8 under opstart) og defrag herfra. Husk at det kan tage rigtig lang tid og husk også at scandiske først (også fra fejlsikker)
Åbn din MSDos.sys, tilføj disse trelinier som de øverste under [Options]
Bootmenu=1 ;Tillader bootmenu. BootMenuDelay=10 ;Sætter tiden inden windows starter op. Bootmenudefault=1 ;Når tiden er udløbet starter windows op normalt.
jeg er ikke så sej i at gå i MSDos - så en mere præcis beskrivelse skal jeg have for at kunne dette - husk at svare - jeg har også kigget på det link du gav fromsej - men det kan jeg ikke lige overskue
bortset fra det har jeg haft lukket alt igennem centr/alt/del undtagen explore og alt igennem msconfig/start - defrag starter men ved 10% må den gå tilbage og starte over igen og igen hvad F.... sker der?
OK, den fik jeg ikke skruet godt nok sammen. Klik på Start->Søg skriv MSdos.sys klik OK, den ligger stensikkert i C:\ Det er en skjult systemfil, så du skal lige følge den her vejledning først: Åbn en mappe, klik på Vis=>Mappeindstillinger=>Vis. Fjern flueben i "Skjul filtypenavne for kendte filtyper". Sæt prik i "Vis alle filer". Derefter højreklikker du på MSdos.sys og fjerner fluebenet ved "Skrivebeskyttet", så dobbeltklikker du på den, du får nu Åbn med, her vælger du notepad. Find linien [Options], umiddelbart under den indsætter du de tre linier her: Bootmenu=1 ;Tillader bootmenu. BootMenuDelay=10 ;Sætter tiden inden windows starter op. Bootmenudefault=1 ;Når tiden er udløbet starter windows op normalt. Bare kopier dem direkte fra det her indlæg, når det er gjort genstarter du, og du vil nu få en menu med 5-6 punkter, her vælger du punkt 3 Start i fejlsikret. Kør så Scandisk først, derefter defragmentering, og som Bufferzone påpeger, det tager en evighed.
Det kan du gøre hvis du ikke vil have den startmenu, alternativt kan du ændre BootmenuDelay til 1, så er den der kun et sekund, jeg kan ikke undvære den menu, det giver nogle helt andre muligheder for at pille. ;o)
jeg har nu genstartet - men der sker intet særligt - ideen var at jeg kunne køre defrag i fejlsikret tilstand !! jeg forsøgte at defrag men den hakker i det igen ?? vh1005
Har du kørt scandisk først? Ellers er det svært at forklare dig det tydeligere end jeg har gjort i det link her: http://www.spywarefri.dk/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1152 Men hvis du vil fortælle hvor "filmen knækker", vil jeg gerne prøve om jeg kan gøre det bedre.
OK så, men hvis du får mod på at prøve igen, vender du bare tilbage hertil. Tak for point.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.