Avatar billede Slettet bruger
12. april 2004 - 21:05 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

hvilken scanner opløsning til projektor og dias

Jeg har lige investerede i en dias scanner, hmm mit problem er,  jeg ikke ved så meget om opløsning og hvad jeg skal scanne mine dias og negativer i ??
Avatar billede spe Nybegynder
12. april 2004 - 21:13 #1
Det kommer an på hvad du skal bruge dem til. Læs evt. denne artikel http://www.eksperten.dk/artikler/79
Avatar billede Slettet bruger
12. april 2004 - 23:19 #2
meget god artikel for mig som begynder, jeg har 2000 dias og negativer 
er stadig lidt i tvivl omkring scanning af dias positiver om de skal scannes i en høj opløsning evt. 1280dpi eller højer,
Avatar billede spe Nybegynder
12. april 2004 - 23:35 #3
Ja, de skal ende med at være i den rette opløsning når de har fået den endelige størrelse. Du kan enten skanne dem i den rette forstørrelses procent og det endelige dpi eller i 100% størrelse med den endelig dpi ganget med forstørrelsesprocenten.
Avatar billede Slettet bruger
12. april 2004 - 23:58 #4
Ja OK det må jeg så lige prøve, men vil det så blive godt hvis man scanner negativer i 300-400 dpi til en projektor
Avatar billede spe Nybegynder
13. april 2004 - 00:10 #5
Ja, det lyder sådan men afhænger af hvor stort det skal blæses op.
Avatar billede Slettet bruger
13. april 2004 - 00:22 #6
yep Ok takker for svar
gonat
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester