50 fps i CS med Sappire radeon 9800 Pro
Hej med jer.Ja jeg er totalt på bar bund og håber meget på nogle seriøse svar.
Jeg har købt mig et Radeon 9800 Pro, men tingene går ikke helt lige som forventet :o( ...
Jeg sidder på følgende maskine:
P4 2.4 GHz (enten 400 fsb eller 533 - jeg ved det desværre ikke; den er lidt gammel)
512 Samsung PC2700 DDR ram
Sapphire Radeon 9800 Pro 128 ram
P4S5A bundkort (der står i manualen at det understøtter op til 400/533 MHz på fsb og det understøtter max 4XAGP)
... og jeg har 40-50 fps med folk på skærmen og jeg trykker på venstre museknap. Jeg har typisk 60-70 fps når jeg spawner, og kan såmænd godt komme op på 100 fps, hvis jeg kigger ind i en mur og alene på serveren (men det kan man jo ligesom ikke bruge til meget)
Jeg har prøvet alverdens ting:
1) Otte forskellige ati drivers.
2) Samtlige grafikkort indstillinger for OpenGL (stort set ingen ændring i fps fra 'optimal performance' til 'optimal quality'.
3) Testet i fire forskellige opløsninger.
4) Formateret begge mine drev (uden netstik og med SP1)
5) Kopieret atioglxx.dll ind i counter-strike mappen i gldrv mappen og ændret tekstfilen.
6) Afprøvet forskellige værdier for ati_ kommandoerne i cfg'en.
7) High fps skins.
8) r_mmx "1" i cfg for Pentium processorer.
9) Diverse amlindelige fps tweaks.
Jeg kan godt se, der er en anden der har lavet et lignende post, men han oplever dog ikke lignende graverende lav fps, og det ansporer en til at tænke, at det ikke kun kan være hardware.
Desuden kan det siges at fps'en falder konstant på bestemte steder af mapsne.
FX: Dust2 - A lang - under 50 fps i grav, dog 100 fps hvis jeg kigger ind i muren, mens jeg løber frem i lang, men den falder til 50-60 når jeg når slisken ned til CT spawn. Og det er det samme hver eneste gang og altid de samme steder på mappet. Det skal siges, at det er uden ildkamp; hvis jeg møder en modstander og skal skyde falder fps'en yderligere.
Virus siger I? Ja måske, men jeg formaterede C drevet to gange i går og altså en gang i dag ... og tillige D drevet, for efterfølgende at installere XP Pro med SP1 og firewall _inden_ jeg kom netstik i.
Jeg er simpelthen på ekstremt bar bund, og ligeså dem jeg har spurgt til råds.
Please help.
