Avatar billede 1005 Nybegynder
15. april 2004 - 09:14 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

om opdateringer og deres nødvendighed

jeg har lige fået installeret winxp - går jeg på windows hjemmeside / download / er der en del opdateringer der bliver forslået - er disse nødvendige ?
Avatar billede Slettet bruger
15. april 2004 - 09:19 #1
Ja, det er altid nødvendigt med opdateringer til dit styresystem.
De retter som regel sikkerhedshuller som bliver opdagete hen ad vejen.

For at sikre at du får de rigtige installeret, så gør flg.:

Start -> Windóws Update.
Lad den søge efter opdateringer til dit system, og du vil få en liste over hvad du mangler.

Én ting der er mega vigtig, er Service Pack 1
Avatar billede 7th Praktikant
15. april 2004 - 09:19 #2
Dem listet under "Vigtige opdateringer og Service Packs" er nødvendige, da de lapper sikkerhedshuller.

Dem listet under "Windows XP" kan du kigge igennem, og fjerne dem du ikke umiddelbart synes er relevantet for dig.
Avatar billede bufferzone Praktikant
15. april 2004 - 09:24 #3
Disse er tvingende nødvendige. Hvis du placere en XP på nettet uden de nødvendige opdateringer, vil den gennemsnitligt være inficeret med blaster efter 9 timer.
Avatar billede 1005 Nybegynder
15. april 2004 - 09:56 #4
blaster  hvad er dette?
Avatar billede bufferzone Praktikant
15. april 2004 - 10:20 #5
Blaster er en virus/orm der kommer ind på din masking gennem en sårbarhed i Remote Procedure protokollen, hvis du opdatere din XP fjernes denne sårbarhed, og blaster kan ikke komme ind
Avatar billede 1005 Nybegynder
15. april 2004 - 10:23 #6
sidste sp>buffer  disse er tvingende nødvendige... er det alle opdateringer også dem 7th menerjeg fjerne i
Avatar billede 7th Praktikant
15. april 2004 - 10:42 #7
Nogle af opdateringerne listet under "Windows XP" er ikke tvingende nødvendige, men hvis du er usikker, så tag heller en opdatering for meget end en for lidt.

For eksempel er det jo ikke nødvendig for dig at hente "820223: Opdatering til Outlook Express 6 Service Pack 1", hvis du ikke bruger Outlook Express 6 :o)
Avatar billede 1005 Nybegynder
15. april 2004 - 10:53 #8
7th jeg takker svar og du skal få del i point
Avatar billede 7th Praktikant
15. april 2004 - 11:10 #9
Det gør ikke noget :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester