Avatar billede minus Nybegynder
22. april 2004 - 19:40 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

vudering af site

Hvad synes i? Og hvad kan gøres bedre?
giv en karakter fra 1-10? og forklar hvorfor?

http://www.minus.frac.dk/design.jpg

Siden bygges endnu, men jeg vil vide hvad jeg kunne gøre bedre =) så jeg kan tilfredstille den kommende ejer.
Avatar billede zambezi Nybegynder
22. april 2004 - 20:47 #1
Jeg kan ikke give mere en 3-4 i karakter....Dårlig skrift, bilig grafik, billedet er heller ikke så god...der skal laves meget til....
Avatar billede uap Nybegynder
22. april 2004 - 20:59 #2
Jeg ved ikke helt hvad det er jeg skal kommentere. Der er et billede, noget skrift og et par kedelige grå bokse.

Så hvis noget skal gøres bedre - Så lav det om!
Avatar billede minus Nybegynder
22. april 2004 - 21:26 #3
zambezi-->
ved ik lige hvad du mener med "billedet er heller ikke så god". =S

Det er et printscreen jeg har uploaded af siden.
Avatar billede uap Nybegynder
23. april 2004 - 08:58 #4
Ja, det kan jeg godt se, at det er, men derfor giver det alligevel et dårligt indtryk af siden. Der er ikke rigtig noget, som hænger sammen.

En lyserød, faded rose sammen med nogle grå bokse, og røde linier. Hvis det visuelle skal fortælle mig, hvad siden handler om, så har jeg ikke fået noget som helst indtryk af siden.

Lav det om, eller få en anden til det. Jeg tvivler på at særlig mange vil bruge det der er - medmindre de ikke har noget krav overhovedet til design.
Avatar billede mobius6 Juniormester
23. april 2004 - 15:24 #5
humm, ja der skal arbejdes med det.

logoet skal du lave om, i bedre kvalitet, da det er en jpg du bruger kan den sagtens komme til at se fint ud.

Den rød/grå "bjælke" er egentlig fin nok den er bare FOR dominerende, lav den smallere, måske ikke Rød men "hud-farvt" når det nu er i den kategori (kød)

De grå boxe er egentligt også ok, men find en anden skrifttype (større forskel mellemmenu og sub-menu txt.
og igen har du lave/exporteret den i for dårlig kvalitet (grumser)
kan også laves fin uden at lave det hele om.

standard Verdana font er helt fint, den virker hvergang.

der skal ligge et eller andet i toppen evt. flere (fadede) billeder, udbyg evt.
rosen tilen ful top.bar agtig ting.

Det er tydeligtvis en skitse/layout men du mangler alt "sætte det hele sammen"
lige nu virker det som elementer og ikke som en helstøbt side.

gi den en dag eller to mere inden du går videre til kunden.
Avatar billede mobius6 Juniormester
23. april 2004 - 15:26 #6
og så mangler du et "pay-off" (text) til ligesom fortælle brugeren (hurtigt) hvad det handler om.

"Playboi...til dig der handler fisse i fakta"  (eller noget :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester