Avatar billede jarret Nybegynder
06. maj 2004 - 12:00 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Kan jeg ligge mine programmer over på mit andet derv og derefter.

Min bærbare kører langsomt og jeg har derfor besluttet mig til at formatere mit c: drev. Min harddisk er opdelt i to drev C: D:, men alle mine programmer ligger på samme med Windows på c: drevet. Kan jeg umiddelbart flytte programmerne over på mit d: drev og så formatere c: geninstallere XP, og få det til at køre??

OG.. Hvordan formatere jeg bedst, dos prompt – format c:  eller??

Hvem kan hjælpe så jeg ikke taber alle mine programmer….
Avatar billede peet-49 Novice
06. maj 2004 - 12:13 #1
Det gøres under indstallation af xp, du skal boote på XPèn, first boot skal dtå til CDROM i bios, du kan ikke umiddelbart flytte indstallerede programmer til en anden disk, de skal indstalleres igen.
Avatar billede serverservice Praktikant
06. maj 2004 - 13:52 #2
her er en guide til installation og formatering http://www.hcma.dk/tips&tricks.htm, og det er rigtigt at du ikke bare kan copy og paste dine programmer da de indeholder flere filer spredt på harddisken-kort sagt
Avatar billede jarret Nybegynder
30. maj 2004 - 12:43 #3
.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester