21. maj 2004 - 21:37Der er
8 kommentarer og 2 løsninger
Placering af tekst!
Jeg har 3 billeder som skal udgøre en ret simpel gif-animation.
På hver af billederne til føjer jeg et "stykke" tekst!
Eks.
Billede 1: Velkommen Billede 2: Velkommen til Billede 3: Velkommen til siden
Jeg vil selvfølgelig gerne ha' at teksen står præcis samme sted på billedet, så den ikke komme til at hoppe når den blir sammensat til en gif-animation. - Men hvordan klarer jeg dette?! - For hvis jeg bare kopierer det tekst fra det ene billede og vælger past ind i det anden, lander teksen bare midt i billedet, i stedet for at fastholde positionen fra det billede det er kopieret fra!
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Slettet bruger
21. maj 2004 - 21:46#1
Du laver billedet 3 først kopier layer og visk ordet - siden -ud kopier layer og visk ordet - til - ud gem og hent billedet ind i animation shop
tak for dit svar. - Selve fremgangsmåden er jeg godt med på, mit problem er bare at få teksten til at stå præcis det samme sted på billedet! - For når du kopiere elementer over i et andet billede bliver de bare placeret midt i billedet.
- Jeg har selvfølgelig bare løst problemet ved at holde øje med x/y-koordinaterne, da det jo kun drejer sig om 3 billeder. Men det var nu mere så jeg var klar over det til en anden gang. - Har du evt. et andet forslag?
Venlig hilsen, Martin
Synes godt om
Slettet bruger
21. maj 2004 - 21:55#3
du skal ikke kopiere over i et andet, du skal kopiere layer, så står din tekst nøjagtigt samme sted.
Jeg er ikke verdensmester til PSP men kan du ikke zoome max. ind og så flytte rundt med det kopierede lag. I Photoshop kan man flytte en pixel ad gangen vha af piletasterne, men jeg kan ikke huske om du også kan gøre det i PSP.
Ahh ja, det er selvfølgelig en mulighed, men hvis nu vi går ud fra at der ud over teksten også er nogle tegninger som ska være forskellige, så kan det ikke lade sig gøre. Derfor ville jeg gerne kunne gøre det på den måde jeg beskriver :)
Jo Weblex, det er der ingen problemer i! - andet end det jo er lidt tidskrævende :)
Så kunne jeg jo selvfølgelig bare oprette et script til formålet, men det tager jo også lidt tid, og hvis det alligevel kun drejer sig om nogle få billeder vil dette også være for tidskrævende.
Synes godt om
Slettet bruger
21. maj 2004 - 22:01#7
Jeg har aldrig arbejdet med photoshop, kun psp. Men hvis du allerede har dine billeder, kan du lave dem som animation. Så laver du en animation kun med din tekst - samme antal billeder og samme størrelse. Nu kopierer du layer som jeg skrev først. Derefter går du ind i Animation Shop (jeg går ud fra, at det er det program du bruger til din animation). Åben animationen med dine billeder, og kopier den anden animation med teksten over i, så står teksten ens på alle billederne.
Hey Hov-sa :) - så er det jo godt at spørgsmålet lige præcis omhandler PSP og ikke PhotoShop ;o)
Jeg kan godt se hvad du mener, men der må da virkelig findes en anden måde! - eks. en "go to"-funktion, hvor man bare kan indtaste X/Y-koordinater også ens layer blir placeret der?
Synes godt om
Slettet bruger
21. maj 2004 - 22:18#9
Jeg er ikke bekendt med den mulighed, er aldrig "faldet" over den i min brug af PSP. Jeg bruger den anden metode. Men det betyder ikke, at den ikke findes, kun at jeg ikke kender den ;-)
Nej, jeg er sgu heller aldrig faldet over den, til trods for at jeg har været med på vognen siden Paint Shop Pro 3.0
Men I ska' i hvert fald ha' tak for jeres svar.
Venlig Hilsen, Martin
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.