Avatar billede nbjerge Nybegynder
21. maj 2004 - 23:53 Der er 6 kommentarer

hvordan omdanner jeg streger til vector linier

Jeg er lige begyndt at bruge adope illustrator, og har cannet et håndtegnet billede ind, men hvordan omdanner jeg
stregerne til vector, altså så stregerne bliver pæne,??
Avatar billede spe Nybegynder
22. maj 2004 - 01:17 #1
Du har to muligheder 1. Den meste brugte: du vælger penneværktøjet og bruger din indskanning som skabelon og tegner stregerne op med penne.
2. Du vælger Autotrace-værktøjet og klikker på ydrekanten af dine streger og derefter på inderkanten.

Adobe Illustrator er et tegneprogram så der er ikke en knap eller kommando du kan vælge og så sker det automatisk.
Adobe Streamline er derimod beregnet til auto-optegning af pixelgrafik til vektorgrafik.

Hvis du er ny bruger har du måske bruge for mere vejledning, så stil blot supplerende spørgsmål
Avatar billede kreativmedie Nybegynder
22. maj 2004 - 09:09 #2
Ja, Streamline er skabt til at trace billeder/illustrationer/osv.

Alternativt kan du bruge Flash, som også har en ganske funktionel tracer og derefter eksportere den i et format du kan læse i Illustrator.
Avatar billede zhark Nybegynder
23. maj 2004 - 16:15 #3
Du kunne jo evt. uploade din scannede fil, så kan man måske hjælpe dig lidt igang, jeg er absolut ikke exspert, men det er ikke min erfaring at det "autotrace" er meget bevendt, simpelthen fordi tegningerne jo ofte ikke er alt for (skarpe) og - ja så skal man jo alligevel kende rimeligt meget til Illustrator for at "fikse" det, så ofte bliver det stort set en rentegning :)
Avatar billede nbjerge Nybegynder
23. maj 2004 - 19:29 #4
Jeg har nu prøvet streamline ,fedt, men jeg har set i adobe illustrator at
man kan få en menu frem hvor man selv vælger dem form for streg man vil vectoriser med, er det rigtigt eller er det i et andet program,. streger
som feks. tegneserier.??
Avatar billede spe Nybegynder
23. maj 2004 - 22:22 #5
Det må være i et andet program.
Avatar billede zhark Nybegynder
23. maj 2004 - 22:35 #6
Jeg forstår ikke lige det her...Er det vektoriseret kan du vel vælge en hvilken som helst streg du måtte ønske eller hvad går det spm. her ud på?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester