24. maj 2004 - 12:22Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Problem med variabler der ikke indeholder en værdi
Et felt på min rapport er en subtraktion af 2 andre felter, sum1 og sum2: =[sum1]-[sum2]
Problemet er at hvis der ikke e rnogen værdi i felterne, kommer der til at stå #Fejl på rapporten! Jeg kunne også godt tænke mig en betinget formatering af feltet, så negative tal bliver vist med rød
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hvis jeg sætter sum1 = 1 og sum2 = 2, giver terry's "formel" 0! Hvorfor? Hvis jeg sætter "resultat"-feltet til f.eks. =Nz([sum1]) giver det værdien af feltet, så jeg kan da udelukke at rapporten ikke "får fat" i dataene.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.