07. juni 2004 - 19:27Der er
7 kommentarer og 1 løsning
lsass.exe fejl
Hej, Jeg har et irriterende problem en gang imellem når jeg starter computeren. Under bootningen til XP kan der komme et vindue med titlen "lsass.exe - Systemfejl". I det lille vindue står der "Der blev angivet en forkert handle". Der er en OK knap jeg kan klikke på og så genstarter systemet. Fejlen kommer af og til og er periodisk, dvs. der er ikke et bestemt mønster for fejlen. Er der nogen der har en god ide til hvad jeg kan gøre?
OK, jeg vil afprøve catbody's forslag. Min XP er fuldt opdateret. Foreløbig har jeg kørt forslag 1, hvis fejlen så bliver afhjulpet får du pointene. Men det tager nok lige en dags tid eller to. En anden mærkelig ting er at det ser ud som om at fejlen hyppigst forekommer når computer er kold, dvs. ikke har været tændt i f.eks. flere timer. Besynderligt. Når der så klikkes OK på det lille pop-up vindue plejer den at genstarte og komme op i XP. Men som sagt, jeg afprøvet lige forslagene.
catbody, det ser ud som om dit forslag nr. 1 virker. Efter kørsel af forslaget har jeg ikke set fejlmeddelesen mere. Vil du svare på hvad det er jeg kører i forbindelse med nr. 1 i dine forslag. Du skal have pointene, så svar gerne.
der foretages en scanning som undersøger for ødelagte/korrupte/manglende systemfiler og reparerer/erstatter/udbedrer disse.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.